Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Slikar Vinko Hlebš v svojem ateljeju pred slikarskim platnom (foto: Osebni arhiv)
Slikar Vinko Hlebš v svojem ateljeju pred slikarskim platnom

Rastlinski poet - slikar Vinko Hlebš

Oddaje | 09.07.2016, 18:00 Nataša Ličen

V oddaji Naš gost smo spoznali slikarja Vinka Hlebša. Je samouk, risati in slikati je začel na pobudo starejšega brata, ki mu je kupil prvo slikarsko opremo in ga kot mladega fanta spodbudil k risanju, saj je verjel v njegov talent, ki ga je izkazoval že v otroških letih. Prvo samostojno razstavo je imel Vinko Hlebš že v poznih šestdesetih letih, potem so se razstave začele kar vrstiti.

Življenje povezujem z rastlinami, pravi slikar Vinko Hlebš

»Rastlina je kot človeško življenje, ravno tako kot človek ne izumre za vedno.« Od trenutka, ko je brat naročil naj riše in slika, Vinko neutrudno in strastno dela in je povsem predan slikanju. Je samouk, a je imel v zgodnjem obdobju svoje umetniške poti tudi dobre likovne pedagoge. Preko tržiškega župnika Viktorja Zakrajška se je seznanil z akademskim slikarjem Stankom Kregarjem, ki ga je ogromno naučil in mu svetoval, naj se, ko se je Vinko Hlebš navduševal za ekspresionizem, preusmeri v nov stil. Vinko je iskal svojstven izraz in ga našel. Svojo tehniko risanja in slikanja je izpopolnjeval tudi ob dvajsetletnem sodelovanju z Milanom Butino.

Približno šesto slik slikarja Vinka Hlebša je našlo mesto po svetu

Dela Vinka Hlebša najdemo v Argentini, Avstriji, Italiji, Nemčiji, Franciji, na Poljskem, tudi v Italiji in seveda vse povsod po Sloveniji ter v krajih nekdanje države. »Veliko sem razstavljal, najbolj odmevna pa je bila gotovo razstava na Dunaju«, pravi slikar Vinko Hlebš in dodaja: »So določene moje slike, ki nikoli ne bodo šle iz hiše, ker sem vanje ujel neko dogajanje življenja, tudi smrti. Brez smrti ni življenja. Prav tako ohranjam pri sebi slike, ki so bile razstavljene na Dunaju in so tam doživele velik uspeh. Dobil sem vabilo, da bi jih hranili v kranjskem muzeju, a želim, da so shranjene pri meni doma. Nobene od teh slik ne dam od sebe.«

Delo Vinka Hlebša
Delo Vinka Hlebša © Osebni arhiv

Kakšna je navezanost slikarja do del, ki jih ustvari?

»Nikoli prvenstveno ne slikam zato, da bi sliko dobro prodal. Ne razmišljam komercialno. Tudi, če kdo želi, da bi mu naslikal kaj določenega, ga običajno zavrnem. Imam slike, ki jih seveda tudi prodam, a vse so delo mojega doživljanja in dojemanja sveta. Po naročilu motivov ne slikam, ker bo gotovo vedno kaj na sliki, kar ljudem potem ne bi bilo všeč. Če kdo želi kupiti kaj mojega, ga pripeljem v studio, pokažem svoja dela in med njimi, ki jih vedno ustvarim za svojo dušo, potem lahko kaj izbere.«

Le del Vinkove pretresljive slike
Le del Vinkove pretresljive slike © Osebni arhiv

Vinko Hlebš: "Zelo me privlači pokrajina, narava. Velikokrat sem se ulegel v travnik in s povečevalnim steklom opazoval rastline in cvetove. Mikrokozmos me izredno zanima. Lepoto cveta je treba prikazati. Skozi tisoč slik, ki sem jih ustvaril, sem se izpopolnil v tehniki, toda duša je tisto, kar moramo prenesti na sliko."

Slikar Vinko Hlebš v svojem ateljeju pred slikarskim platnom
Slikar Vinko Hlebš v svojem ateljeju pred slikarskim platnom © Osebni arhiv

Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...