Slovenski organi ne sprejemajo Draghijevega protestnega poziva
Politika | 07.07.2016, 15:39 Petra Stopar
Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi je poslal pismo slovenskemu državnemu tožilstvu, v katerem je izrazil uradni protest zaradi - po njegovem - nezakonite zaplembe informacij ECB. Nacionalni preiskovalni urad je namreč včeraj v Ljubljani opravil preiskave v zvezi s sanacijo bank, ob čemer je zasegel tudi dokumente ECB. Po navedbah policije gre za sum kaznivega dejanja pridobitve protipravne premoženjske koristi v višini 257 milijonov evrov, neuradno v NLB, saj je prav tolikšna vrednost izbrisanih podrejenih obveznic malih delničarjev te banke v letu 2013.
Po informacijah medijev so se med preiskovanci znašli guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec, nekdanja viceguvernerka Stanislava Zadravec Caprirolo in Tomaž Čemažar. Izkazalo se je, da je med osumljenci tudi nekdanji viceguverner Janez Fabijan. Preiskave so po neuradnih podatkih portala 24ur.com trajale pozno v noč, v njih pa je bilo veliko pregovarjanja in pogajanj o tem, kaj lahko kriminalisti odnesejo oziroma zasežejo in česa ne, saj je šlo za zaseg občutljivih podatkov, strežnikov in elektronske pošte.
Šef ECB je po navedbah Banke Slovenije dobil informacijo o preiskavi od guvernerja Jazbeca in tako slovenskemu bančnemu regulatorju stopil v bran. V pismu tožilcu Zvonku Fišerju je obsodil zaplembo zaupnih podatkov ECB na notranjem omrežju ter izrazil uradni protest. Ob tem je k posredovanju pozval šefa Evropske komisije Jean-Claudea Junckerja, saj da ukrep slovenske policije postavlja pod vprašaj uresničevanje nalog Banke Slovenije in njenega guvernerja. V Bruslju pojasnjujejo, »da Evropska komisija čaka na izsledke preiskave, ki poteka v Sloveniji, preiskavo pozorno spremljamo, a je za zdaj še prezgodaj, da bi povedali kaj več«.
Po Draghijevih besedah bodo v skladu s slovensko zakonodajo raziskali možne pravne ukrepe, če kršitve ne bodo odpravljene. Poudarja namreč, da so podatki ECB zaščiteni z zakonodajo EU, ki ECB daje posebno imuniteto.
Odzivi policije, tožilstva, NPU in malih delničarjev
Na Generalni policijski upravi so se na Draghijev protest odzvali s pojasnilom, da uradniki in drugi uslužbenci EU v skladu z določili protokola o privilegijih in imunitetah v EU za dejanja, storjena pri opravljanju uradnih dolžnosti EU, uživajo imuniteto le pred sodnimi postopki, kar pa predkazenski postopek še ni. Fišer je povedal, da je bila po njemu dostopnih podatkih preiskava v skladu z odredbo, zato ne sprejema Draghijevega poziva k umiku ukrepov. Harij Furlan s preiskovalnega urada pa je povedal, da če bi Banka Slovenije izročila zahtevano dokumentacijo, do hišne preiskave ne bi prišlo, vendar je to počela selektivno.
Spomnimo: Povod za preiskave so bile številne prijave oškodovancev, nekdanjih upnikov NLB, imetnikov podrejenih obveznic, ki jih je NLB pri sanaciji izbrisala, s tem pa po navedbah policije pridobila veliko premoženjsko korist v znesku 257 milijonov evrov. Predstavniki malih delničarjev so prepričani, da preiskave dokazujejo utemeljenost njihovih ovadb. V Društvu Malih delničarjev bodo celo proučili možnost kazenskega pregona Draghija, saj bi moral po njihovih besedah namesto, da žuga slovenskim organom pregona, le-te podpreti, da se v najkrajšem možnem času razčisti z vsemi pomisleki.