Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Gospodarski analitik Bojan Ivanc o brexitu

Politika | 04.07.2016, 16:04 Petra Stopar

Po nedavnem referendumu v Veliki Britaniji, ki se je s tesno večino odločila za izstop iz Evropske unije, so se zadeve na finančnih trgih umirile. Podjetja zaradi brexita še ne beležijo nižje ravni dobička, bo pa več znano v naslednjih mesecih in po uradnem izstopu Britancev, je v pogovoru za naš radio povedal vodja analitike na Gospodarski zbornici Slovenije Bojan Ivanc.

Po mnenju analitika Bojana Ivanca je to, da funt izgublja vrednost v primerjavi z dolarjem in evrom, načeloma za Britance dobra novica „v smislu, da so bolj izvozno konkurenčni, nekoliko slabša pa je za nas, kot njihove trgovinske partnerje, ker se s tem njihova kupna moč za naše izvoženo blago niža, pričakovano je zaradi tega nekoliko nižji tudi izkupiček“.

Kot dodaja vodja analitske skupine pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) za obdobje po izstopu Velike Britanije iz Evropske unije obstajajo različni scenariji, ne glede na to, kateri od njih se bo razpletel, pa bo po mnenju večine analitikov Evropa „zadržala ugodno trgovinsko obravnavo svojega izvoženega blaga, govorimo predvsem o avtomobilih“. Bi pa imel brexit lahko negativen vpliv na slovenski turizem, „predvsem Bled, Bohinj in Ljubljana bi beležili manjši turistični priliv Britancev“, so izračunali v GZS.

Gospodarska klima je sodeč po zadnjem objavljenem indikatorju industrije za območje evra relativno dobra in je bila v zadnjega pol leta celo najvišja, pri čemer je pozitivno presenetilo nemško in avstrijsko gospodarstvo, nekoliko pa je razočarala Francija, je dejal. „Med političnimi analitiki in ekonomisti se pojavlja vprašanje, ali je naslednja država, ki bo izvedla referendum o članstvu v uniji in morda v evro območju, Italija. Tam je šibki bančni sektor v povezavi z naraščajočim evroskepticizmom tisti, ki lahko potencialno omaja zaupanje vlagateljev v Italijo,“ je opozoril Ivanc in ocenil, da bi bil njen izstop za vse zelo slaba novica.

„Pozorni moramo biti na morebiten vzpon evroskepticizma v drugih državah, saj to morda pomeni novo evrsko krizo, kakršni smo bili priča v Grčiji leta 2012, 2013 … Evropsko unijo lahko znova doleti ta preizkus legitimnosti, ali se bo obdržala še naprej ali ne. Takrat bo pomemben tudi odziv ne samo Evropske centralne banke, ampak unije kot celote,“ meni Ivanc, pogovoru s katerim lahko v celoti tudi prisluhnete.

Politika, Evropska Unija
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«