Andrej Detela med igro svetlobe
Nori znanstvenik, a vendarle ključen za razvoj dvajsetega stoletja
Radijski utrip | 09.05.2016, 13:35 Nataša Ličen
Problem naraščajoče človeške energije je Nikola Tesla zaznal že pred več kot stoletjem. Že takrat je ta genialni znanstvenik, inženir in izumitelj naravnih načel in zakonov, napisal ter objavil študijo, v kateri je opredelil nekatere težave, s katerimi se bo človeštvo spoprijemalo v bližnji prihodnosti in seveda predlagal tudi rešitve. Kakšne, odkrijemo v razstavi, ki je postavljena v galeriji Cankarjevega doma v Ljubljani. Ob razstavi demonstrirajo delujoče modele in organizirajo vrsto strokovnih predavanj. Osemnajstega maja ga ima tudi Andrej Detela z naslovom Teslov vpogled v govorico narave. Povabili smo ga v Dijaško oddajo, kjer je podrobneje spregovoril o delu, poslanstvu in življenju Nikole Tesle.
Andrej Detela, fizik, pisatelj, filozof, ekolog, izumitelj: »Nikola Tesla je moj vzornik že od otroštva, od desetega leta naprej sem bral o njegovih izumih, predvsem pa me je zanimal način njegovega razmišljanja in ustvarjanja. O Tesli vsekakor vemo premalo, nekaj v šoli že slišimo, a ne dovolj. Nikola Tesla je deloval tako izven utečenih družbenih struktur, bil je tako drugačen, izrazito odprt v presežno, kar povezuje znanost in tehniko z duhovnim in etičnim, da ga uradna znanstvena skupnost težko razume, zato se mu nehote izogiba. Nikola Tesla je bil rojen v hrvaški Liki, srbskima staršema, oče je bil pravoslavni duhovnik. Nikola je vedno poudarjal, da je državljan sveta. Bil je zelo povezan z naravo, ki mu je dala intuitivni uvid v dušo narave, v najbolj prvinski nivo. Prve inovacije je ustvaril že v študijskih letih.«
Andrej Detela: »Zanimivo je, da ustvarjalno obdobje Nikole Tesle lahko razdelimo na dva dela. Prvo do leta 1905, in drugo do njegove smrti, leta 1943. V prvem obdobju je bil izjemno popularen, slaven in v centru medijske pozornosti. Njegove inovacije so sprejemali in podpirali največji in najmočnejši financerji, tako je z njihovo pomočjo in s svojimi izumi sploh lahko uspel. Thomas Edison ga je podpiral le leto dni, potem pa sta se razšla, ker ga je hotel Edison izrabiti za svoje interese, ni ga razumel in ni imel razumevanja za Teslove ideje, ki so bile daljnosežne. Lahko rečemo, da je Nikola Tesla na nek način izumil dvajseto stoletje in omogočil sodobno industrializacijo. To je bilo obdobje, ko so Teslo vsi razumeli, čas je bil naklonjen njegovim inovacijam. Vemo, da je bil tudi prvi, ki je na daljavo krmaril ladjice, kar je bila takrat velika senzacija. Naredil je tudi prvi radio, kar malokdo ve. Drugo obdobje njegovega življenja pa je bilo drugačno in njegovo delo je žal padlo v relativno pozabo. K sreči se zanimanje zanj v zadnjem času znova veča.«
Andrej Detela: »Tesla je bil pred svojim časom. Poudarjal je pomembnost etike. Prihaja čas, ko ljudje šele začenjamo razumeti njegova sporočila. Opozarjal je, da znanost in tehnika sama po sebi nista dovolj, če ju ne nadgradimo z etiko, z zaobljubo, da bomo z odkritji služili vsem ljudem. Da odkritij ne bomo zlorabili le v svojo korist, ampak bodo služili vsem ljudem, ker samo tako lahko izboljšujejo kakovost življenja vseh nas. Na ta vprašanja moramo biti občutljivi. Na to nas opozarjajo tudi socialne krize okrog nas. Velike korporacije ne služijo smislu, ampak služijo prevladi peščice nad večino. Nikola Tesla je opozarjal, da smo vsi na istem planetu, na isti ladji, in ne moremo metati ljudi čez krov. Kriza, del katere smo, je duhovna kriza. Evropska kultura se je razvila prav na osnovi spoštovanja različnosti. Na to žal pozabljamo in v Evropi napačno sledimo ameriškemu vzorcu nenehne ekonomske ekspanzije. Toda Evropa na ta način ne more uspeti in bi morala nazaj, znova iskati svoje korenine.«