Aplikacija Mi smo tu
| 02.06.2016, 09:15 Matjaž Merljak
Kraje Videmske pokrajine, kjer živijo naši rojaki, lahko odkrivate in se po različnih, do zdaj morda neznanih, poteh na novo podate s pomočjo nove aplikacije za pametne telefone in tablične računalnike.
Aplikacija je brezplačna, na voljo je v slovenskem in italijanskem jeziku za Android in iOS. Izdal jo je Inštitut za slovensko kulturo, ki v Špetru upravlja Slovenski kulturni dom in multimedialni krajinski in pripovedni muzej SMO, in sicer v okviru projekta MI SMO TU, ki ga finančno podpira dežela Furlanija Julijska krajina.
Predlagane poti odkrivajo kraje, ki so sicer zunaj znanih turističnih tokov, a ohranjajo pristnost in očarljivost, in vodijo po vseh dolinah Videmske pokrajine, kjer živi slovensko prebivalstvo, vsebuje vodnik po muzejskih zbirkah in ima posebno poglavje namenjeno dirki Giro d'Italia.
Aplikacija vsebuje tudi dva tematska oddelka: "Muzej na poti" je vodnik po muzejskih zbirkah, ki so razpršene na vsem teritoriju, "Doline in rosa" pa je namenjen vsem, ki so med »Girom« in po njem želeli pobliže spoznati te posebne doline.
“Slovenci v Italiji pozdravljamo Giro v Benečiji“. To je sporočilo, ki so ga širši javnosti želeli posredovati Slovenska kulturno-gospodarska zveza, Svet slovenskih organizacij in Združenje slovenskih športnih društev v Italiji v petek, 20. maja 2016, ob prihodu kolesarske dirke po Italiji v Nadiške in Terske doline. Rezultat njihovega sodelovanja in želje, da bi bilo vsepovsod jasno razvidno, da so ti kraji večjezični in da tam živijo tudi Slovenci, sta polstranski oglas v časopisu Gazzetto dello Sport in rožnata majica, ki so jo nosili otroci dvojezične šole v Špetru.
Ideja, da bi med enim izmed v tem obdobju glavnih športnih dogodkov na evropski, a tudi na svetovni ravni, saj mu neposredno ali preko tv ekranov sledi na desetine milijonov ljudi, poudarili tudi slovensko identiteto Benečije, je sad dogovorov med predstavniki slovenskih organizacij in domačini. Velik oglas v Gazzetti dello Sport je odlično sredstvo, da po vsej Italiji izvejo, da v Benečiji in v deželi FJK živijo tudi Slovenci. Gazzetto dello Sport namreč redno bere več milijonov ljudi, med samim Girom pa se število bralcev še poveča. S posebnimi majicami za otroke dvojezične šole v Špetru pa so prav tako hoteli poudariti slovensko prisotnost v teh krajih in obenem izpostaviti šolo, na katero je slovenska skupnost ponosna.
Giro d'Italia pa je že prispeval tudi k večjemu sodelovanju med Združenjem slovenskih športnih društev v Italiji, Planinsko družino Benečije in samo dvojezično šolo. Naslednje leto naj bi namreč imeli na njej slovenski športni krožek, ZSŠDI pa naj bi Planinski družini Benečije pomagalo pri organizaciji tečajev plavanja in smučanja.
13., beneška etapa s startom v Palmanovi in ciljem v Čedadu je bila dolga 170 kilometrov. Kolesarji so se prvič peljali skozi Čedad (tudi čez Hudičev most), nato se je skupina peljala v Špeter in številne druge zaselke v Benečiji.