Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Perpetuum Jazzile (foto: nn)
Perpetuum Jazzile

Perpetuum Jazzile v pomoč bolnikom s krvnimi raki

Slovenija | 12.04.2016, 20:00 Andrej Šinko

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, v sodelovanju z vokalno zasedbo Perpetuum Jazzile pripravlja veliki dobrodelni koncert. Ta bo v nedeljo, 24. aprila, ob 19.30, v koprski Areni Bonifika. Izkupiček od prodaje koncertnih vstopnic bo namenjen nakupu pripomočkov za nadzorovano telesno vadbo, ki bodo hospitaliziranim bolnikom z levkemijami, limfomi in drugimi krvnimi raki na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana omogočili uspešnejše zdravljenje, hitrejše okrevanje in kakovostnejšo rehabilitacijo.

Bolniki z najtežjimi oblikami krvnega raka za zdravljenje potrebujejo zelo intenzivno kemoterapijo, včasih pa tudi presaditev krvotvornih matičnih celic. Ob tem so manj odporni in zelo izpostavljeni življenjsko ogrožajočim okužbam. Med zdravljenjem potrebujejo popolno izolacijo tudi mesec dni in več, kar je seveda telesno koristno, vendar pa pomeni za večino bolnikov hudo psihofizično obremenitev.

Na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana na leto zdravijo več kot 2000 bolnikov, med katerimi so v večini bolniki s krvnimi raki. Ambulantno opravijo preko 16.000 pregledov letno in zagotavljajo vse uveljavljene sodobne oblike zdravljenja. V zadnjih dveh letih so naredili velik korak k primernejšemu okolju za zdravljenje s prenovljeno kliniko, zdaj pa si prizadevajo za celostno obravnavo bolnikov. Tudi z nadzorovano vadbo.

Redna telesna aktivnost za boljše rezultate zdravljenja

Domači in tuji strokovnjaki se strinjajo, da nadzorovana telesna aktivnost bolnikom pomaga, da lažje zdržijo dolgotrajno izolacijo in zdravljenje, tako z vidika telesne pripravljenosti kot tudi z duševnega vidika. »Na najboljših klinikah na svetu imajo že nekaj let za tako težke bolnike in tako dolgotrajno ležanje v bolnišnici tudi dodatno podporo - poleg same kemoterapije. To pomeni, da imajo bolniki v sobah, v katerih so izolirani in iz katerih praktično ne morejo priti mesec dni, pripomočke za redno telesno aktivnost, da ne izgubljajo mišične mase, imajo dnevno podporo psihoterapevta in nutricionista. Mi si seveda do zadnjega leta ali dveh teh stvari nismo mogli privoščiti, ker smo imeli na starem oddelku številne druge tehnične težave. Z novimi prostori, v katerih smo zadnji dve leti, se je to močno izboljšalo. Še vedno se lahko pohvalimo, da pridemo tudi do najnovejših in najboljših zdravil, ki so na razpolago. Zdaj pa seveda moramo naprej, bolnikom je treba zagotoviti to redno telesno aktivnost ter redno psihično in prehrambeno podporo,« pravi doc. dr. Irena Preložnik Zupan, vodja ambulante in dnevne bolnišnice Kliničnega oddelka za hematologijo na UKC Ljubljana.

S skupnimi močmi za dobro bolnikov

Projekt vključitve vsakodnevne, redne telesne aktivnosti bolnikov, ob strokovni pomoči fizioterapije, je zelo zahteven tako po organizacijski kot finančni plati. Pri njegovi uresničitvi ga je zato podprlo tudi Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, ki bo v sodelovanju z vokalno skupino Perpetuum Jazzile organiziralo veliki dobrodelni koncert.

»Pred leti smo tudi v naši skupini utrpeli zelo bolečo izgubo enega od naših izredno mladih pevcev, ki je bolehal za rakom. Mi o tem pravzaprav nismo nič vedeli, dokler nismo dobili obvestila na dan koncerta, da je ponoči preminil v bolnišnici. Od takrat naprej pomagamo vsem dobrodelnim organizacijam, ki se s tem ukvarjajo. Letos smo se za tako sodelovanje odločili z društvom za boj proti limfomom in levkemiji,« je podporo bolnikom s krvnimi raki v imenu Perpetuum Jazzile izrazil Boštjan Usenik, vodja vokalne skupine.

Predsednica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, Kristina Modic pa je dejala: »Tisti, ki so takšno preizkušnjo dali skozi, vedo, kako pomembno je, da v teh težkih trenutkih svojega zdravljenja misli in telo ohraniš v kondiciji, pozitivno naravnan, da se potem lažje zdraviš. Počutiš se aktivnega, koristnega in s tem tudi pomembno doprineseš k boljšemu izidu zdravljenja. Zato v združenju bolnikov z limfomom in levkemijo zelo podpiramo prizadevanja Kliničnega oddelka za hematologijo v Kliničnem centru v Ljubljani, ki uvaja v celostno obravnavo bolnikov, zdaj tudi nadzorovano telesno vadbo najtežje bolnih.«

Slovenija, Sociala, Zdravstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...