Papež na Mariapoliju
VIDEO: Papež nepričakovano obiskal rimski Mariapoli: Puščavo spreminjate v zelen gozd
Cerkev po svetu | 25.04.2016, 09:39 Marjana Debevec
Papež Frančišek je v nedeljo popoldne nepričakovano obiskal prireditev z naslovom Vas za zemljo, ki sta jo ob sklepu štiridnevnega Mariapolija pripravila Italijanska ustanova Dan zemlje in Gibanje fokolarov iz Rima. Več tisoč navzočim se je sveti oče zahvalil, da z majhnimi dejanji puščavo spreminjajo v zelen gozd.
V srcu Rima je več tisoč ljudi štiri dni ustvarjalo posebno vas - Mariapoli, ki naj bi pokazal skriti obraz Večnega mesta, tisti obraz, ki vsak dan, brez posebnega hrupa, ustvarja mreže solidarnosti, medverskega dialoga in sožitja. Gre za pobude, ki so pogosto premajhne, da bi pritegnile pozornost medijev, vendar pa so temelji naše civilizacije.
V to vas je papež Frančišek prispel malo pred 17. uro, sprejelo pa ga je približno 3500 ljudi, glasba mednarodne skupine Gen Verde iz Gibanja fokolarov, predsednica gibanja Maria Voce in sopredsednik Jesus Moran.
»Vi ste ljudje, ki puščavo spreminjate v gozd«, je rekel papež, potem ko se jim je zahvalil za njihova prizadevanja na raznih področjih: od bližine zapornikom do boja proti igram na srečo. »Puščava je grda in sicer tako puščava v srcih vseh nas, v naših mestnih četrtih, na obrobjih, pa tudi v zaščitenih območjih. Gozd pa je poln zelenja, neurejen, vendar takšno je življenje«, je dejal. Frančišek je nato zbrane povabil, naj življenje vzamejo takšno, kot pride, kot to stori vratar pri nogometu. Spomnil je tudi, da je kitajska beseda konflikt sestavljena iz dveh znamenj: Tveganje in priložnost. Treba je namreč tvegati in se približati, da bi lahko spoznali resničnost, je dejal. »Nikoli, nikoli, nikoli se ne obrnite stran, da ne bi videli.« In še: »Poglejte ljudem, ki gredo po cesti, v obraz: vsak je zaprt sam vase, manjkajo nasmeh, nežnost in družbeno prijateljstvo. Kjer ni družbenega prijateljstva, je sovraštvo in vojna. Po koščkih živimo tretjo svetovno vojno.«
Po papeževih besedah družbeno prijateljstvo gradimo z zastonjskostjo, na katero ne smemo nikoli pozabiti v tem svetu, kjer se zdi, da ne moreš živeti, če ne plačaš. Zastonjskost je ključna beseda, da bi ta puščava postala gozd, je poudaril. »Poleg tega je pomembno tudi odpuščanje, ki nam pomaga odstraniti zamere in sovraštvo«, je dejal Frančišek. Po njegovih besedah imamo vsi kaj za odpustiti, da bi delali skupaj, se med seboj spoštovali in tako videli čudež, kako bo puščava postala gozd.
Ob sklepu je nek fant papežu Frančišku podaril kocko zemlje, ki preko igre uči, kako varovati stvarstvo.