Nabirka za Ukrajino
Cerkev na Slovenskem | 23.04.2016, 07:00 Marta Jerebič
Po vseh katoliških cerkvah v Evropi, tudi v Sloveniji, bo nabirka te nedelje na papeževo pobudo namenjena za Ukrajino. Kot poročajo tamkajšnji škofje, so ljudje zaradi vojne že povsem izčrpani. V državi primanjkuje zdravil, inzulina za diabetike, anestetikov za ljudi, ki potrebujejo operacije. Zelo veliko je brezdomcev, pojavljajo se velike duševne travme. Ukrajino je zapustilo pol milijona ljudi, dva milijona je notranje razseljenih. Najmanj milijon ljudi trpi zaradi lakote. Zaradi položaja v Siriji in Iraku je vsa pozornost usmerjena v Bližnji Vzhod in ljudje so prepričani, da je vojne v Ukrajini že konec, da ruske zasedbe ni več. Toda ta se nadaljuje, opozarjajo škofje. Vsak dan se slišijo streli, skoraj vsak dan umirajo ljudje.
O razmerah v Ukrajini je za Radio Vatikan spregovoril tudi tamkajšnji nuncij, nadškof Claudio Gugerotti. Papež Frančišek je v svojem pozivu k solidarnosti do Ukrajine posebej izpostavil ostarele osebe in otroke. Msgr. Gugerotti dodaja, da kar 60 odstotkov žrtev teh konfliktnih razmer predstavljajo ostareli.
Veliko je tudi zapuščenih otrok: nekateri so izgubili oba starša, mnogo pa je tudi mater, ki so ostale same z otroki. Ker ne morejo dobiti vrtca, ne morejo delati in vzdrževati družine. Velik del ljudi, ki so zmožni za delo, pa je odšel iz teh krajev. Ostal ni torej nihče, ki bi skrbel za osebe, ki same zase s težavo skrbijo. Finančna podpora s strani ukrajinske oblasti se podeljuje samo na tistih območjih, ki so pod nadzorom ukrajinske vlade. Mnogi ljudje tako neprestano hodijo z enega teritorija na drugega, med njimi je največ ostarelih žensk.
Apostolski nuncij je iz lastne izkušnje povedal, da so na kontrolnih točkah dolge vrste ostarelih žena, ki so sredi velike nevarnosti prehodile več kilometrov, da bi prišle na ozemlje, nadzorovano z ukrajinskimi silami, dvignile pokojnino in kupile hrano. Hodijo po popolnoma nezavarovani coni, v celoti obdani z minami, kar predstavlja stalno nevarnost. Mnoge osebe niso preživele.
So tudi osnovnošolski otroci, ki so popolnoma pozabili pisati in brati. Te razmere namreč trajajo že dolgo časa, vsako noč je slišati strele, razširjen je strah pred vsako stvarjo. Otroci te napete razmere vsrkavajo vase in po nuncijevem prepričanju bo potrebna resna in večletna rehabilitacija teh otrok, da bodo lahko premagali krizo.