Papež: Vsi smo grešniki, a vsi imamo možnost, da prejmemo odpuščanje, Božje usmiljenje
Cerkev po svetu | 06.04.2016, 10:55 Marta Jerebič
Potem ko je papež v preteklih katehezah razmišljal o primerih usmiljenja v Stari zavezi, se je danes osredotočil na Novo zavezo. Kot je dejal, je Jezus učlovečeno Božje usmiljenje. Jezus je usmiljenje izražal, udejanjal in sporočal v vsakem trenutku svojega zemeljskega življenja. S tem ko se je srečeval z množicami, oznanjal Evangelij, ozdravljal bolne, se približeval odrinjenim, odpuščal grešnikom, je pokazal na čisto, zastonjsko in absolutno ljubezen, ki je odprta za vse. Ta ljubezen je vrhunec dosegla na križu.
Papež je spregovoril o tem, kako se je Jezus po tridesetih letih neopaznega življenja v Nazaretu, skupaj s številnimi ljudmi, odpravil k reki Jordan in se postavil v vrsto z grešniki, da bi ga Janez Krstnik krstil. Tako se je že od začetka svojega javnega delovanja pokazal kot mesija, ki se je postavil v človeški položaj. Vse, kar je naredil po krstu, pa je bilo uresničevanje prvotnega programa: prinašati vsem Božjo ljubezen, ki odrešuje, biti blizu odrinjenim, oznanjati Božje usmiljenje, ki je odpuščanje, veselje in novo življenje.
O tej ljubezni lahko še globlje premišljujemo ob pogledu na križanega Jezusa, zlasti ob besedah: Oče, odpusti jim, saj ne vedo, kaj delajo. Jezus s temi besedami Očetovemu usmiljenju prenese grehe sveta in s tem tudi vse naše grehe. »Nič in nihče ni izključen iz te Jezusove molitve … Kolikokrat rečemo: Ta je grešnik, naredil je to in to … Obsojamo druge. Kaj pa ti? Vsak se mora vprašati: »Ta je grešnik, kaj pa jaz? Vsi smo grešniki, a vsi imamo možnost, da prejmemo odpuščanje, Božje usmiljenje. Ne smemo se torej bati, da bi priznali, da smo grešniki, saj je vsak greh Jezus vzel na križ. Ko ga priznamo, se spokorimo in se izročimo njemu, smo gotovi, da nam je odpuščeno,« je dejal papež in dodal: »Ne smemo se bati naše bede. Moč ljubezni Križanega ne pozna ovir in se nikoli ne izčrpa.« Božje usmiljenje ljudi spreminja, je še dejal papež.