Aprila bo v Slovenijo premeščenih prvih 40 migrantov iz Grčije in Italije

Cerkev na Slovenskem | 28.03.2016, 19:15 Petra Stopar

Slovenija bo v aprilu na podlagi načrta Evropske unije iz Grčije in Italije premestila prvo skupino migrantov. Na njihovo oskrbo se pripravljajo tudi humanitarne organizacije. Toda Slovenska Karitas se ne le v tem množičnem migracijskem valu, marveč že več let ukvarja s pomočjo prosilcem za azil ali tistim, ki pri nas uveljavljajo status begunca ali subsidiarne zaščite. Kot poudarja, pa večina migrantov, ki je trenutno nameščena pri nas, tu na dolgi rok ne namerava ostati.

Čeprav natančen datum prihoda še ni znan, bo aprila v Slovenijo v sklopu načrta relokacije premeščenih prvih 40 migrantov, s čimer bo naša država začela izpolnjevati svoje dolžnosti do kvot, h katerim se je zavezala junija lani kot ena od držav članic EU za reševanje migracijske krize. Skoraj vsak naslednji mesec bo sledila nova skupina migrantov.

Za Škofijsko Karitas Ljubljana stiske beguncev, prosilcev za azil in migrantov niso nove, z njimi se že redno srečuje, je v pogovoru za naš radio povedala tamkajšnja socialna delavka Alenka Petek. »Prav tako pa v zadnjem času opažamo, da ni večjega porasta prosilcev za azil, ki bi želeli ostati v Sloveniji, tako da je ta številka za zdaj konstantna. Mi pokrivamo od petdeset do šestdeset družin, odvisno od obdobja,« je dodala. Nekateri se namreč odločijo, da bodo odšli naprej v drugo državo, tiste družine, ki pa se odločijo za življenje pri nas, pa so deležne tudi pomoči pri vključevanju v družbo: »Otroci hodijo v šolo, starši se učijo slovenski jezik in sčasoma lahko pričakujemo, da bodo ostali v Sloveniji.«

Znano je tudi, da bo letos k nam trajno preseljenih 20 oseb iz tretjih držav, ki izpolnjujejo pogoje za status begunca. Vlada je v ta namen pripravila poseben projekt vključevanja, za kar bo na javnem razpisu izbrala posebnega izvajalca. Ali bo morebiti to Karitas, Petkova ni mogla povedati, saj kot pravi, so zadeve »še v povojih«. »Vprašanje je tudi, ali bodo ljudje, ki bodo k nam prišli v sklopu kvot, res želeli ostati k nam, ali bo to zanje samo začasno zatočišče, da si zadeve v miru uredijo, nato pa bodo v miru prehajali naprej. Vprašanje je tudi, kako bodo te družine izbirali, ali bodo samo izpolnili kvoto, da jih bodo namestili na varno, ali bodo to res tisti, ki bodo imeli interes ostati v državi,« je še dejala.

Cerkev na Slovenskem, Sociala, Evropska Unija
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...