Kdo bo odgovarjal za hude napake na šempetrski urgenci?
Zdravstvo | 17.03.2016, 16:04 Petra Stopar
Novogoriški kriminalisti nadaljujejo intenzivno preiskavo v zvezi z napačnimi napeljavami medicinskih plinov v prostoru za reanimacijo šempetrskega urgentnega centra. Preiskavo je sprožila smrt bolnika, ki je umrl kljub pravilnemu postopku oživljanja, nato pa je zdravniško osebje ugotovilo, da je namesto kisika dobival smejalni plin. Po zgolj treh mesecih delovanja nove urgence se izvajalci del krivde otresajo, ministrica pa še ni sprejela nobenih odločitev.
V zvezi z dogajanjem na šempetrski urgenci poteka intenzivna kriminalistična preiskava, ki gre v smeri utemeljevanja suma uradno pregonljivega kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, so sporočili s Policijske uprave (PU) Nova Gorica. Do zdaj so opravili pogovore z več osebami in zasegli določeno dokumentacijo.
Vodstvo Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Novi gorici na čelu z direktorico Natašo Fikfak je že takoj po dogodku pojasnilo, da zdravniško osebje ne more biti krivo za smrt bolnika med reanimacijo, v kateri je prišlo do zamenjave kisika z dušikovim oksidulom. Po njenih besedah sta ta plina popolnoma enaka „in zunanja zamenjava ni mogoča, ker je priključek na steber točno fizično določen“.
Medicop: Priklopov stativov nismo izvajali
Urgentni center sta po naročilu ministrstva za zdravje gradila družba CPG in Kolektor Koling. Slednji navedel, da je bil za vgradnjo in dobavo medicinske opreme odgovoren Medicoengineering, kjer pa so pojasnili, da so le dobavili medicinsko opremo, ki je priključena na pline, niso pa izvajali ne montaže ne priklopov. To je bilo po njihovem v domeni podjetja Medicop. Tam so danes zatrdili, da so vse storitve opravili „strokovno, brez napak in v skladu s pogodbo“. Natančneje so zapisali, da Medicop ni bil niti pooblaščen niti pogodbeno zadolžen za fiksni in končni priklop kateregakoli stativa v urgentnem centru v Šempetru. „V procesu gradnje in opremljanja UC Šempeter pri Novi Gorici je podjetje Medicop izvajalo zgolj instalacijo medicinskih plinov, ne pa samega priklopa medicinske opreme.“ Ob tem Medicop zatrjuje, da ni in ne morebiti odgovoren za napačno priključitev in tragične posledice.
V Medicoengineringu so pojasnili, da je včerajšnji pregled vseh medicinskih sklopk pokazal, da je bila bela cev priključena na modro in modra na belo. Kasneje je direktorica bolnišnice še povedala, da so od odprtja urgence v tem reanimacijskem prostoru oživljali devet oseb, štiri od teh so umrle. Ali je bila tudi pri njih vzrok smrti napačna napeljava, bodo preiskali kriminalisti. Sicer pa sta napako po besedah Fikfakove odkrili zdravnici, ki sta sami preizkusili napeljavo, „ena od njiju je tudi omedlela“.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc ne želi špekulirati o tem, kdo bi moral opraviti nadzor nad napeljavo. Želi počakati na izsledke kriminalistične preiskave. Zavrača tudi namige, da strokovnjaki niso sodelovali pri določanju tehničnih standardov in izbiri opreme. Urgentni center je bil dokončan oktobra lani, ko je tudi že bil tehnični prevzem. Njegova gradnja pa je v povprečju trajala toliko časa, kot pri ostalih centrih, približno leto dni, je še na očitke odgovoril ministrica.
Kuštrin: Tragični dogodek kaže na popolno neurejene razmere v urgentnih centrih
Predsednik najštevilnejšega Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konrad Kuštrin, anesteziolog v šempetrski bolnišnici, je za naš radio pojasnil, da je tragični dogodek v šempetrskem urgentnem centru posledica hitenja z gradnjo. V ozadju tega so bili po njegovem mnenju prav gotovo „finančno-politični, gradbeni ali opremljevalski lobiji“. „Ta primer je bil na žalost posledica tehnične napake. Kljub temu, da je bil urgentni center prevzet in je bilo dano uporabno dovoljenje tako s strani ministrstva kot s strani tehnične službe naše bolnišnice, je prišlo do te napake, ki je vzela življenje pacientu, ki je prišel v bolnišnico z lahko poškodbo,“ je pojasnil.
Dogodek po Kuštrinovih besedah kaže na popolnoma neurejene razmere v urgentnih centrih, od kadrovskih težav naprej. „Tako da me ne bi nič čudilo, če bi ob taki malomarnosti in neodgovornosti zgodila še kakšna podobna ali celo hujša nesreča. Ministrica in ta vlada pa ne čutita nobene odgovornosti, vse relativizira, celo etiko in moralo, kraje in podobno. Tako da me odziv ministrice, ki ima podporo najbolj etičnega predsednika v Evropi, popolnoma nič ne čudi,“ je še povedal za naš radio.