Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Območje pokrivanja signala z oddajnika Kokoš 91.0 MHz (foto: ARO)
Območje pokrivanja signala z oddajnika Kokoš 91.0 MHz

Slovenske radijske postaje v Primorju v primežu italijanskih tožb

Politika | 16.03.2016, 15:10 Petra Stopar

Medijska zbornica pri Gospodarski zbornici Slovenije državo poziva k ureditvi problematike radijskih frekvenc na meji z Italijo. Slovenske radijske postaje, ki imajo oddajnike med drugim tudi na Primorskem, med njimi tudi Radio Ognjišče, se že več let soočajo z motenjem frekvenc s strani italijanskih radijev ter njihovimi tožbami. Odškodnina je tako že doletela Radio Center.

Po navedbah Medijske zbornice je jedro spora dejstvo, da Republika Italija svojih radijskih frekvenc ni uskladila in vpisala v mednarodni register frekvenc skladno z Ženevskim sporazumom. Zato nima pravice uporabljati spornih frekvenc v obmejnem območju, ker so le-te preblizu v spektru s slovenskimi frekvencami in se zato medsebojno motijo.

»Celotna Evropa se tega načrta tudi drži, razen Italije. Ta dodeljuje svojim radijskim postajam tudi frekvence, ki jih po tem sporazumu nimajo, kar pomeni frekvence sosednjih držav, v tem primeru naših,« je na novinarski konferenci na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pojasnil direktor Oddajnikov in zvez RTV SLO Miran Dolenec.

Radiu Center je tržaško sodišče na podlagi tožbe italijanske radijske postaje Radio Dance zaradi motenja frekvenc naložilo plačilo omenjene odškodnine v višini dobrih 150.000 evrov, nakar je Okrajno sodišče v Ljubljani odredilo izvršbo in Radiu Center blokiralo račun. To je po besedah predsednika Medijske zbornice Rajka Djordjeviča absurdno: »Če bo ta praksa veljala, to pomeni, da bo lahko vsaka radijska postaja v Italiji tožila vsako slovensko, ne enkrat, ampak na vseh živih nivojih in to pomeni katastrofo za slovenske medije na Primorskem.«

Od vlade in pristojnega ministrstva zahtevajo takojšnje reševanje problematike in zaščito slovenskih pravic, saj kot pojasnjuje direktor GZS Samo Hribar Milič, »radijske postaje v Sloveniji niso lastnice frekvenc, ampak so uporabnice frekvenc, ki jih preko Apeka podeljuje država, zato smo zaskrbljeni, ker pri nas nimamo mehanizma, s katerim bi neusklajene sodbe tržaškega sodišča uvrstili v slovenski pravni red tako, da ne bi to prizadelo slovenskega podjetja«.

Prvi Radio Center, sledi Ognjišče?

Radio Ognjišče ima po besedah Marka Zupana iz tehnične službe na mejnem območju z Italijo šest frekvenc, ki bi bile potencialno lahko tudi predmet tožbe katere od italijanskih radiev. »V preteklosti smo se v dvostranskih pogovorih sicer izognili dvema tožbama, vendar zdaj zaradi tega in tudi zaradi prevelike birokracije in prestroge slovenske zakonodaje tako še vedno ne pokrivamo precejšnjega dela slovenske Primorske,« je pojasnil. »Če bo do tožb res prišlo, bomo tudi mi primorani ugasniti oddajanje našega programa na slovenskem Primorskem, ne glede na to, da je sedež našega podjetja v Kopru,« je sklenil Zupan.

Oddajniki Radia Ognjišče
Oddajniki Radia Ognjišče © ARO

Politika, Evropska Unija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...