Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Plenum NKMB: Živeti Karitas – živeti usmiljenje

Cerkev na Slovenskem | 14.03.2016, 12:00 Petra Stopar

Mariborski nadškof Alojzij Cvikl ceni napore sodelavcev in prostovoljcev Nadškofijske Karitas Maribor. Kot je dejal pri sobotni sveti maši pred plenumom, imajo mnogi službe in družine, pa najdejo čas tudi za delo na Karitas. Povabil jih je, naj tudi sami v letu usmiljenja poiščejo tiste, ki si ne upajo upravičeno prositi za pomoč, čeprav so v stiski.

Občni zbor Nadškofijske Karitas Maribor se je začel v soboto s somaševanjem v stolnici, ki ga je vodil nadškof metropolit Alojzij Cvikl. Sledil je plenumski del srečanja v Slomškovi dvorani. Kot navaja spletna stran nadškofije, je poleg pozdravov sosednjih Karitas, Rdečega križa in direktorice Centra za socialno delo Maribor v osrednjem delu srečanja direktor Karitas celovške škofije Jozef Marketz spregovoril o pomembnosti karitativnega dela pod naslovom »Leto usmiljenja - Dati svetu človeški obraz.« Plenum Karitas je bil lepa priložnost, da se sodelavci Karitas seznanijo z delom Karitas v nadškofiji in hkrati možnost izmenjave izkušenj in mnenj ter s tem za izboljšanje dela na področju diakonije, v dobro vseh, ki so potrebni pomoči.

Naslov srečanja je bil »Živeti Karitas – živeti usmiljenje«. Nadškof Cvikl je v nagovoru dejal, kako ceni napore prostovoljcev Karitas. Mnogi imajo službe, družine, a kljub temu najdejo čas za delo v sklopu Karitas. »To vse človeka izčrpava, mu jemlje življenjske moči,« priznava nadškof, ob čemer se navezuje na Jezusov zgled, ki je za vse zelo pomenljiv. »Tako kot si je On vzel čas za molitev na Oljski gori, tako si moramo tudi mi vzeti čas za molitev, kajti samo tako lahko najdemo notranji mir, samo tako lahko začutimo ob delu tudi Božjo bližino in samo v molitvi se lahko napolnimo z Božjim usmiljenjem. Po tem smo bolj sposobni v bližnjih prepoznati brate in sestre.«

Karitas se po nadškofovih ugotovitvah od drugih dobrodelnih ustanov razlikuje po tem, da na človeka gleda celostno, ne samo telesno. Ljudje, ki pa jih sodelavci Karitas srečujejo in jim pomagajo, pa so zelo različni, pravi nadškof. »Eni zahtevajo, da se jim pomaga in na ustih ni nobene zahvale, drugi morda izkoriščajo dobroto in hodijo od ene Karitas do druge. Vse to nas ne sme zmesti, kajti večina ljudi je res potrebnih pomoči, med njimi je vedno več družin, ki zaradi nizke plače ali zato, ker zaslužene plače ne dobijo, čeprav delajo, ne morejo prebroditi tedna in meseca. So pa tudi takšni, ki si ne upajo narediti koraka, da bi zaprosili za pomoč in v svoji stiski rajši ostanejo sami. Te je treba odkriti in se podati k njim,« je pozval mariborski metropolit.

Sodelavce Karitas je označil za misijonarje usmiljenja in se jim zahvalil za vso požrtvovalnost ter izrazil upanje, da se jim bodo v čim večjem številu pridružili tudi novi, mladi sodelavci.

Branko Maček na plenumu Nadškofijske Karitas Maribor, foto: NMB
Branko Maček na plenumu Nadškofijske Karitas Maribor, foto: NMB © Nadškofija Maribor

Naslednjo soboto bo imela občni zbor tudi Škofijska Karitas Ljubljana.

Cerkev na Slovenskem, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...