Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Ekonomist Burger: Slovenija mora za uravnotežen proračun izvesti reforme

Slovenija | 09.03.2016, 16:30 Andrej Šinko

Slovenija je bila uvrščena v skupino držav pri katerih obstaja tveganje neskladnosti njihovih proračunov z evropskimi pravili. To pomeni, da naša vlada ni storila dovolj za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja ter da bo zato najverjetneje potrebna tudi racionalizacija javnega sektorja.

Ekonomist dr. Anže Burger vidi glavni vzrok za »novo opozorilo« iz Bruslja v tem, da po mandatu finančnega ministra Šuštaršiča »nismo izvedli nobenih večjih racionalizacij javnega sektorja, še manj pa kakšnih resnih strukturnih reform«. Sogovornik pojasnjuje, da Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje strukturni deficit v višini 2,5 odstotka BDP, za naslednje leto pa kar 2,8 odstotka BDP. To nas pa po njegovih besedah uvršča na najslabše mesto med državami, ki uporabljajo evro.

Finančni minister Dušan Mramor trdi, da sta vzroka za to, da se je Slovenija znašla med državami za katere velja nevarnost presežnih neravnotežij, metodološka neskladnost merjenja strukturnega primanjkljaja in nenačrtovani finančni izdatki za soočenje z migrantsko krizo. To Burgerja ne prepriča, pojasnjuje, da obstajajo določeni dogodki, ki so »nepredvidljivi, enkratni in ne sodijo v ta tako imenovani strukturni del«. Vendar pa stvari kot so dokapitalizacije, niso enkratni dogodki, dodaja sogovornik in pojasnjuje, da je to posledica državnega lastništva v gospodarstvu. Burger še pravi, da smo država, ki je najslabše pripravljena na »dolgoročne stroške povezane z slabšanjem demografske situacije«. Zato meni, da sta nujni pokojninska reforma ter reforma trga dela. Prav tako pa po njegovih besedah ne smemo pozabiti na zdravstveno reformo in splošno racionalizacijo v javnem sektorju.

Burger pojasnjuje, da je državne proračune mogoče uravnotežiti na dva načina, in sicer z zniževanjem javne potrošnje ali zviševanjem davkov. Vendar pa sogovornik dodaja, da si Slovenija zviševanja davkov več ne more privoščiti, saj sodi med države z najvišjimi obdavčitvami.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«