Škof Peter Štumpf
Škof Štumpf: Kljub majhnosti škofije nam je uspelo napraviti lepe stvari
Cerkev na Slovenskem | 05.04.2016, 13:35 Marta Jerebič
V četrtek bo minilo 10 let, odkar ima Slovenija tri nove škofije, novomeško, celjsko in murskosoboško. Slednja se na to obletnico pripravlja s škofijskim misijonom, ki se bo sicer končal avgusta. Škof Peter Štumpf je dejal, da je 10 let kratko obdobje za škofijo, vendar poudaril, da kljub majhnosti uspejo napraviti lepe stvari. Omenil je Lazarjev dom, kjer vsak dan ponudijo topel obrok skoraj od 70 do 80 ljudem, nadalje materinski dom, za klarise pa so obnovili samostan v Turnišču, ki za škofijo pravzaprav pomeni duhovno ambulanto, kamor se ljudje hodijo prenavljati v molitvi. Škof Štumpf je za oddajo Sreda v sredo, ki jo predvajajo na več televizijskih kanalih, spregovoril še o migrantski krizi in 25. obletnici samostojne Slovenije.
Škof Štumpf je med drugim pojasnjeval svoja pisma, ki so v medijih dvignila veliko prahu. O multikulturnosti, islamizaciji in migrantih je dejal, da si Slovenija pri tem ne more privoščiti nekih eksperimentov kot na primer Nemčija ali Francija, saj je naša država premajhna. Nujni so solidarnost, narodne in verske vrednote, predvsem pa, da naredimo vse, da rešimo slovensko družino, »saj se v družini začne vzgoja za spravo, vzgoja za te vrednote in vzgoja za vero. Če bi bile slovenske družine močne, potem tudi ni nevarnosti za globalno soočenje z begunsko migrantsko krizo. Če pa smo tukaj razrahljani, nas pa to ne samo posesa, ampak dejansko pomete.«
Po besedah škofa Štumpfa islamskih skupnosti ne smemo spravljati v geto. »Ampak, da smo v vsakdanjem življenju v dialogu, v sodelovanju, tudi v karitatitvni operativnosti, v nekem soustvarjanju kulture in verski toleranci.« Spregovoril je tudi o usmiljenju in predsodkih. »Kjer so predsodki, tam je hitro sovraštvo, kjer je sovraštvo, je nasilje. Zato je usmiljenje nekaj, kar ni samo verska dolžnost, ampak etična dolžnost. Če bomo hoteli preživeti, se bomo morali dejansko prisiliti k usmiljenju.«
Ob petindvajsetletnici Slovenije pa škof Štumpf naslavlja poziv predvsem na medije: »Tudi če je novica o težkih, žalostnih stvareh, mora biti vedno spodbudna novica, novica, ki daje vizijo, novica, ki nakazuje rešitve.«
Med druge naloge ljudi ob 25. obletnici samostojne slovenske države uvršča še solidarnost.