Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Meta PotočnikMeta Potočnik

Septembra srečanje verskih voditeljev v Assisiju, oktobra v Moskvi vrh krščanskih voditeljev

Cerkev po svetu | 01.04.2016, 09:30 Marta Jerebič

»Na to, kar se dogaja po svetu, ne moremo odgovoriti s tišino.« S temi besedami je kustos samostana v Assisiju napovedal srečanje verskih voditeljev, politikov in delavcev za mir, ki bo v Frančiškovem mestu potekalo septembra ob 30. obletnici prvega takega srečanja. V Moskvi pa bo konec oktobra potekal vrh krščanskih voditeljev, ki bodo govorili o preganjanju kristjanov po svetu.

V teku je 'tretja svetovna vojna' in Evropa, ki je bila zadeta v srce in je pogosto izzivana, ne more ostati pri oknu in gledati, kaj se dogaja na Bližnjem Vzhodu, v Afriki in drugih na videz oddaljenih državah, je prepričan kustos samostana v Assisiju, kjer bodo od 18. do 20. septembra govorili o načelih miroljubnega sožitja, ki jih priznavajo vsa verstva, in kaj lahko k temu ponudijo politika, znanost in kulture.

V Moskvi pa se bo od 28. do 30. oktobra na pobudo Ruske pravoslavne Cerkve in Evangeličanskega združenja Billy Graham zbralo približno tisoč delegatov iz 150 držav, ki bodo govorili o množičnem preganjanju, podobnim preganjanju kristjanov v prvih stoletjih in njihovem zatiranju s strani ateističnih oblasti v 20. stoletju. Dosedanji nuncij v Rusiji, nadškof Ivan Jurkovič, je za agencijo Asianews povedal, da se bo vrha v Moskvi udeležilo tudi približno 100 katoliških predstavnikov.

Ko govorimo o preganjanju kristjanov, pa v teh dneh ne moremo mimo dogajanja v Pakistanu. O atentatu v Lahoreju, kjer so bili ubiti tako kristjani kot muslimani, so poročali vsi. Medijski molk pa je vladal v zvezi s primerom Asie Bibi, pakistanske kristjanke, ki je že od leta 2009 v zaporu zaradi nepravične obsodbe bogokletja. Več tisoč islamskih skrajnežev je namreč v Islamabadu zahtevalo usmrtitev Asie Bibi, nato pa so oblasti po 4 dneh le uspele miroljubno razgnati množico. A kot poudarja direktor agencije Asianews p. Bernardo Cervellera, mora vladno prizadevanje v boju proti ekstremizmu z besed preiti k dejanjem:

»Proti fundamentalizmu se ni mogoče boriti le z vojaškega vidika, ampak je treba nekaj storiti tudi na področju kulture. Oblasti so tokrat zajele 5.000 skrajnežev, vendar pa so talibani v Pakistanu odprli več kot 20.000 islamskih šol. Če predpostavljamo, da je v vsaki od teh šol vsaj tisoč dijakov oziroma študentov, to pomeni več sto tisoč skrajnežev.«

P. Cervellera je za Radio Vatikan je povedal, da celo javne televizije poveličujejo fundamentalizem.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...