Septembra srečanje verskih voditeljev v Assisiju, oktobra v Moskvi vrh krščanskih voditeljev
Cerkev po svetu | 01.04.2016, 09:30 Marta Jerebič
»Na to, kar se dogaja po svetu, ne moremo odgovoriti s tišino.« S temi besedami je kustos samostana v Assisiju napovedal srečanje verskih voditeljev, politikov in delavcev za mir, ki bo v Frančiškovem mestu potekalo septembra ob 30. obletnici prvega takega srečanja. V Moskvi pa bo konec oktobra potekal vrh krščanskih voditeljev, ki bodo govorili o preganjanju kristjanov po svetu.
V teku je 'tretja svetovna vojna' in Evropa, ki je bila zadeta v srce in je pogosto izzivana, ne more ostati pri oknu in gledati, kaj se dogaja na Bližnjem Vzhodu, v Afriki in drugih na videz oddaljenih državah, je prepričan kustos samostana v Assisiju, kjer bodo od 18. do 20. septembra govorili o načelih miroljubnega sožitja, ki jih priznavajo vsa verstva, in kaj lahko k temu ponudijo politika, znanost in kulture.
V Moskvi pa se bo od 28. do 30. oktobra na pobudo Ruske pravoslavne Cerkve in Evangeličanskega združenja Billy Graham zbralo približno tisoč delegatov iz 150 držav, ki bodo govorili o množičnem preganjanju, podobnim preganjanju kristjanov v prvih stoletjih in njihovem zatiranju s strani ateističnih oblasti v 20. stoletju. Dosedanji nuncij v Rusiji, nadškof Ivan Jurkovič, je za agencijo Asianews povedal, da se bo vrha v Moskvi udeležilo tudi približno 100 katoliških predstavnikov.
Ko govorimo o preganjanju kristjanov, pa v teh dneh ne moremo mimo dogajanja v Pakistanu. O atentatu v Lahoreju, kjer so bili ubiti tako kristjani kot muslimani, so poročali vsi. Medijski molk pa je vladal v zvezi s primerom Asie Bibi, pakistanske kristjanke, ki je že od leta 2009 v zaporu zaradi nepravične obsodbe bogokletja. Več tisoč islamskih skrajnežev je namreč v Islamabadu zahtevalo usmrtitev Asie Bibi, nato pa so oblasti po 4 dneh le uspele miroljubno razgnati množico. A kot poudarja direktor agencije Asianews p. Bernardo Cervellera, mora vladno prizadevanje v boju proti ekstremizmu z besed preiti k dejanjem:
»Proti fundamentalizmu se ni mogoče boriti le z vojaškega vidika, ampak je treba nekaj storiti tudi na področju kulture. Oblasti so tokrat zajele 5.000 skrajnežev, vendar pa so talibani v Pakistanu odprli več kot 20.000 islamskih šol. Če predpostavljamo, da je v vsaki od teh šol vsaj tisoč dijakov oziroma študentov, to pomeni več sto tisoč skrajnežev.«
P. Cervellera je za Radio Vatikan je povedal, da celo javne televizije poveličujejo fundamentalizem.