Marko ZupanMarko Zupan

Tretja obletnica izvolitve papeža Frančiška

Cerkev po svetu | 13.03.2016, 02:00 Marta Jerebič

Danes minevajo tri leta od izvolitve papeža Frančiška. Temu je bila namenjena tudi sredina oddaja Pogovor o, v kateri smo med drugim osvetlili papeževa zadnja in prihodnja potovanja, obe sinodi o družini in odprtost do migrantov. Tri leta Frančiškovega vodenja Cerkve sta komentirala urednica oddaje Obzorja duha na Tv Slovenija s. Romana Kocjančič ter dekan in župnik v Štandrežu Karlo Bolčina.

V oddaji smo se s sogovornikoma dotaknili tudi najbolj aktualne in pereče problematike v Evropi – migrantov. Ob vseh dogodkih, ki smo jim priča v zvezi s tem, se postavlja vprašanje, kako razumeti papeževo popolno odprtost do migrantov. Karlo Bolčina pojasnjuje, da papeževo stališče izhaja iz njegove lastne izkušnje priseljencev v Argentini. »On ima begunstvo v krvi in razume begunce. Papež ne samo, da ne bo nič rekel proti beguncem, ampak jih bo vedno branil, saj v njih vidi sebe.«

»Papež je do sedaj edini voditelj, ki opozarja, da na to, da naj v državah, od koder prihajajo migranti, ustvarimo pogoje, da ljudje tam lahko ostanejo,« pa je povedala s. Romana Kocjančič.

Papež Frančišek posebno pozornost namenja tudi družinam. Čez nekaj dni, 19. marca, naj bi podpisal posinodalno apostolsko spodbudo na to temo, ki naj bi bila zaradi prevodov v različne jezike objavljena enkrat aprila. Oba sogovornika menita, da bo verjetno poudarjena odprtost, usmiljenje do obrobnih, nauk pa se ne bo spremenil. »Vse to, kar piše v zakoniku cerkvenega prava o poroki, družinskem življenju, pripravi na poroko, vzgoji otrok, piše tudi v sklepnem dokumentu sinode. To pomeni, da sinodalni očetje in matere niso odkrili nič novega, potrdili so samo stare korenine in na te stare korenine skušali oblikovati nove pomladne liste. Prepričan sem, da Cerkev ne samo, da bo, ampak mora v tem vztrajati tudi v prihodnje. Ko bi ne vztrajala, je prvi propad Cerkve ravno v propadu družine,« je poudaril Bolčina.

Sogovornika pravita, da se leto usmiljenja že pozna v vesoljni Cerkvi in kot meni s. Romana Kocjančič, si bomo tretje leto Frančiškovega pontifikata zapomnili »po usmiljenjem očetovem obrazu, po človeku, ki sprega glagol ljubezni.«

Dodajmo še mnenje vatikanskega tiskovnega predstavnika p. Federica Lombardija. Ob 3. obletnici Frančiškove izvolitve pravi, da moralna avtoriteta papeža Frančiška v svetu raste.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...