Maja MorelaMaja Morela
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Tretja obletnica izvolitve papeža Frančiška

Cerkev po svetu | 13.03.2016, 02:00 Marta Jerebič

Danes minevajo tri leta od izvolitve papeža Frančiška. Temu je bila namenjena tudi sredina oddaja Pogovor o, v kateri smo med drugim osvetlili papeževa zadnja in prihodnja potovanja, obe sinodi o družini in odprtost do migrantov. Tri leta Frančiškovega vodenja Cerkve sta komentirala urednica oddaje Obzorja duha na Tv Slovenija s. Romana Kocjančič ter dekan in župnik v Štandrežu Karlo Bolčina.

V oddaji smo se s sogovornikoma dotaknili tudi najbolj aktualne in pereče problematike v Evropi – migrantov. Ob vseh dogodkih, ki smo jim priča v zvezi s tem, se postavlja vprašanje, kako razumeti papeževo popolno odprtost do migrantov. Karlo Bolčina pojasnjuje, da papeževo stališče izhaja iz njegove lastne izkušnje priseljencev v Argentini. »On ima begunstvo v krvi in razume begunce. Papež ne samo, da ne bo nič rekel proti beguncem, ampak jih bo vedno branil, saj v njih vidi sebe.«

»Papež je do sedaj edini voditelj, ki opozarja, da na to, da naj v državah, od koder prihajajo migranti, ustvarimo pogoje, da ljudje tam lahko ostanejo,« pa je povedala s. Romana Kocjančič.

Papež Frančišek posebno pozornost namenja tudi družinam. Čez nekaj dni, 19. marca, naj bi podpisal posinodalno apostolsko spodbudo na to temo, ki naj bi bila zaradi prevodov v različne jezike objavljena enkrat aprila. Oba sogovornika menita, da bo verjetno poudarjena odprtost, usmiljenje do obrobnih, nauk pa se ne bo spremenil. »Vse to, kar piše v zakoniku cerkvenega prava o poroki, družinskem življenju, pripravi na poroko, vzgoji otrok, piše tudi v sklepnem dokumentu sinode. To pomeni, da sinodalni očetje in matere niso odkrili nič novega, potrdili so samo stare korenine in na te stare korenine skušali oblikovati nove pomladne liste. Prepričan sem, da Cerkev ne samo, da bo, ampak mora v tem vztrajati tudi v prihodnje. Ko bi ne vztrajala, je prvi propad Cerkve ravno v propadu družine,« je poudaril Bolčina.

Sogovornika pravita, da se leto usmiljenja že pozna v vesoljni Cerkvi in kot meni s. Romana Kocjančič, si bomo tretje leto Frančiškovega pontifikata zapomnili »po usmiljenjem očetovem obrazu, po človeku, ki sprega glagol ljubezni.«

Dodajmo še mnenje vatikanskega tiskovnega predstavnika p. Federica Lombardija. Ob 3. obletnici Frančiškove izvolitve pravi, da moralna avtoriteta papeža Frančiška v svetu raste.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...