Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović

Slovenski možgani krožijo prek meja II.

| 19.02.2016, 07:18 Matjaž Merljak

V prostorih Univerze v Mariboru bo v sredo, 24. februarja 2016, potekala mednarodna konferenca Slovenski možgani krožijo prek meja. Pripravljata jo Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu in Univerza v Mariboru.

Konferenca bo potekala v prostorih rektorata univerze na Slomškoven trgu 15, v dvorani Borisa Podrecce.

Namen konference je predstavitev slovenskih raziskovalnih ustanov, ki delujejo zunaj Republike Slovenije in ki so v veliki meri širši slovenski strokovni javnosti nepoznane.

Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu si prizadeva za krepitev sodelovanja med slovenskimi raziskovalci, znanstveniki, profesorji in študenti, ki delujejo »znotraj« in zunaj meja Slovenije.

Tovrstno znanstveno-raziskovalno sodelovanje namreč lahko bistveno pripomore tako k ohranjanju vezi z matično domovino in s tem k ohranjanju slovenske identitete med najvišje izobraženimi rojaki zunaj meja Slovenje, kot tudi h krepitvi tako imenovanega »kroženja možganov« kot alternativi vse večjemu izseljevanju najuspešnejših mladih, oziroma »begu možganov«.

Konferenco bosta odprla minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, Gorazd Žmavc in rektor Univerze v Mariboru dr. Igor Tičar. V dveh sklopih se bo predstavilo skupno trinajst ustanov, sledila pa bo »znanstvena tržnica« oziroma individualna srečanja med študenti in raziskovalci ter ustanovami izza meja Slovenije.

Na konferenci se bodo predstavili: Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU, Ljubljana, Inštitut za narodnostna vprašanja, Ljubljana, Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI), Trst, Slovenska narodna in študijska knjižnica, Trst (Odsek za zgodovino in etnografijo), Inštitut Urbana Jarnika, Celovec, Slovenski znanstveni inštitut (SZI), Celovec, Slovenska študijska knjižnica, Celovec, Društvo v tujini izobraženih Slovencev (VTIS), American-Slovenian Educational Fundation (ASEF), ZDA-Ljubljana, Slovensko-avstralsko akademsko društvo, Melbourne in drugi.

Predstavitev bo namenjena predvsem:

- študentom zadnjega letnika višje stopnje dodiplomskega študija, prvenstveno družboslovne in humanistične smeri,

- podiplomskim študentom,

- podoktorskim študentom – raziskovalcem,

- raziskovalcem in profesorjem z različnih inštitutov in fakultet v RS.

Več informacij lahko dobite pri Nadji Skale (nadja.skale@gov.si) in dr. Zvonetu Žigonu (zvone.zigon@gov.si).

Poročilo s 1. mednarodne konference Slovenski možgani.

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...