Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Novi predlogi za omejitev tobačnih izdelkov. (foto: Urška Hrast)
Novi predlogi za omejitev tobačnih izdelkov.

Novi ukrepi za zmanjšanje kajenja

Slovenija | 23.02.2016, 14:17

Tudi Slovenija bo močno zaostrila protikadilsko zakonodajo. Predlogi, ki so jih pripravili na ministrstvu za zdravje, vključujejo globe za kajenje v avtomobilu, če bodo v njem mladoletniki, cigarete bo možno prodajati le s posebno licenco, ljudi pa bodo od te navade odvračali tudi z večjimi opozorili na cigaretnih škatlicah. V Sloveniji namreč še vedno kadi vsaka četrta oseba, letno pa jih zaradi posledic kajenja umre 3600.

Ker mora ministrstvo za zdravje v slovenski pravni red prenesti novo evropsko direktivo ter druge ukrepe, ki jih nalaga okvirna konvencija Svetovne zdravstvene organizacije o tobaku, je pripravilo predlog zakona o omejevanju tobačnih izdelkov. Ta bo šel prihodnji teden v javno obravnavo.

V Nacionalnem planu zdravstvenega varstva do leta 2025 so si po besedah ministrice Milojke Kolar Celarc zadali cilj, da bodo zmanjšali posledice škodljivega kajenja za našo družbo. »Gre za cilj »Slovenija brez tobaka«, kar bi v nekem doglednem času pomenilo, da bo kadilo manj kot pet odstotkov prebivalcev Slovenije.«

Ključne zahteve evropske direktive

Med ključnimi zahtevami evropske direktive so velika slikovna in besedilna zdravstvenega opozorila na škatlicah cigaret, ki bodo vsebovala informacije o opuščanju kajenja. Direktiva zahteva tudi prepoved dajanja na trg tobačnih izdelkov z raznimi aromami in dodatki, kot so vitamini, poživila ali zelišča, kar daje ljudem slutiti, da gre za manj škodljive tobačne izdelke. Prav tako bi uredili področje prodaje in oglaševanja elektronskih cigaret in drugih izdelkov za kajenje. Ministrica je napovedala prepoved prodaje tobaka ter drugih tobačnih izdelkov preko interneta. »Uvajamo še strožje ukrepe za preprečevanje ponarejanja in nezakonite trgovine s tobačnimi izdelki, ki bodo omogočali lažjo sledljivost.« Zaradi skrbi za zdravje bodo uvedli še dodatne ukrepe, »ki se nanašajo na zmanjšanje dostopnosti tobačnih izdelkov, na popolno prepoved oglaševanja in ukrepe proti izpostavljenosti tobačnemu dimu, recimo prepoved kajenja v avtomobilih, ko so v avtomobilu mladoletne osebe.«

Z novim zakonom uvajajo popolno prepoved oglaševanja, razstavljanja in promocije tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov na vseh mestih prodaje. »Tovrstni izdelki na prodajnem mestu ne bodo smeli biti vidni ali dostopni kupcem. Prav tako se jih ne bo smelo prikazovati v medijih.«

V roku največ dveh let načrtujejo uvedbo enotne embalaže za tobačne izdelke, s čimer želijo doseči zmanjšanje privlačnosti tobačnih izdelkov. Kot je opozorila ministrica, se namreč tobačna industrija usmerja predvsem na mlade, da jih pridobijo v kadilske vrste, v Sloveniji pa je danes največja težava porast kajenja med dekleti in mladimi mamicami.

Veliko zanimanje medijev.
Veliko zanimanje medijev. © Urška Hrast

Vodja sektorja za krepitev zdravja ter obvladovanje kroničnih nenalezljivih bolezni in stanj, Vesna Kerstin Petrič je povedala, da inšpektorji niso imeli lahke naloge. »Tiste kršitve, ki najbolj bolijo, so te, da se je tobak prodajalo mladoletnim kljub prepovedi, ki velja že od leta 1996.« Težko je bilo nadzorovati tudi oglaševanje, ki je prepovedano na prodajnem mestu. »Z uvedbo licenc računamo, da bo po več kršitvah kazen z odvzemom licence za nekaj mesecev, potem pa trajen odvzem licence.« Dvakrat višje bodo tudi globe za kršitelje.

Licenčna prodajna mesta in tobačni cent

Licenčnina za prodajno mesto bo znašala predvidoma 200 evrov. »V Sloveniji imamo približno 5500 prodajnih mest, kar bi zneslo približno 1,3 milijona evrov. Ta denar bi lahko šel za preventivne namene.«

Tako kot v vseh sosednjih državah bodo tudi elektronske cigarete izenačene z ostalimi tobačnimi izdelki, kar pomeni, da bo prepoved njihove uporabe v zaprtih prostorih, prepoved njihovega oglaševanja in prodaje mladoletnim osebam.

»Predlagamo tudi uvedbo protikadilskega oziroma tobačnega centa, da bi pridobili prepotreben denar za preventivo, kajti vemo, da ozaveščanje od zgodnjih mladih let je najboljši instrument, da ljudje sploh ne začnejo kaditi,« je povedala ministrica.

To bo tobačne izdelke podražilo in jih naredilo manj dostopne, kar je cilj ministrstva.

 

Slovenija, Politika, Zdravstvo
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...