Brezplačna pomoč za opuščanje kajenja
Slovenija | 31.01.2016, 06:00
31. januar je dan, ko vse kadilce spodbujamo, da preživijo dan brez cigaret. Čimprejšnja opustitev kajenja pomembno izboljša zdravje in podaljša življenjsko dobo. Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji vsak dan zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje tobaka, umre 10 oseb. Delež odraslih kadilcev se v zadnjih letih ne spreminja.
Bolezni in smrti, povzročene s kajenjem, so nepotrebne in se jih da preprečiti. Kajenje tobaka povzroča veliko breme bolezni in prezgodnjih smrti ter s tem velike stroške za posameznika, zdravstveni sektor in družbo. Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje tobaka, letno umre 3600 oseb, kar je več kot je smrti zaradi vseh nezgod, vključno s prometnimi, zaradi samomorov, alkohola, prepovedanih drog in AIDS-a skupaj. Tobak še vedno kadi vsak četrti odrasli prebivalec Slovenije in delež kadilcev se ne zmanjšuje, zato je treba ustrezno ukrepati. »Vendar Slovenija na področju ukrepov za zmanjševanje uporabe tobaka v zadnjem obdobju krepko zaostaja za drugimi evropskimi državami, saj vse od leta 2007 - ko je bila uvedena popolna prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih - ni bilo novih učinkovitih ukrepov za zmanjševanje rabe tobaka, razen višanja obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov, ki pa so še vedno dostopne večini prebivalcev,« je opozorila Helena Koprivnikar z Navionalnega inštituta za varovanje zdravja (NIJZ).
Koprivnikarjeva pravi, da ima tobačna industrija v Sloveniji še vedno veliko možnosti za marketing tobačnih izdelkov, cene cigaret pa so še vedno dostopne večini prebivalcev. Opuščanje kajenja ni nekaj nemogočega in pri tem posameznik lahko poišče podporo strokovnjakov, zatrjuje Tadeja Hočevar z NIJZ.
»Raziskave kažejo, da veliko kadilcev poskuša opustiti kajenje dvakrat, trikrat, tudi sedemkrat ali osemkrat, preden jim to uspe. Običajno je potrebno veliko odločenosti in napora, vendar ni nemogoče. Obstaja veliko zgodb ljudi, ki so uspešno premagali zasvojenost z nikotinom. Pri tem je pomembna izbira učinkovitih strategij.«
Na voljo je tudi svetovalni telefon 080 2777, ki deluje vsak delovni dan med 17. in 20. uro. Na njem dobite veliko informacij: »O škodljivostih kajenja, prednostih ne-kajenja, metodah opuščanja kajenja, ki so v Sloveniji na voljo, kam se obrniti po pomoč, informacije o tem, kako opustiti kajenje, izvaja pa se tudi podpora v času opuščanja kajenja in podpora v času vzdrževanja abstinence.«
Vse te vrste pomoči pri opuščanju kajenja so za uporabnika brezplačne.