Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Pregled slovenskih dogodkov od petka, 22. januarja, do petka, 29. januarja

Slovenija | 30.01.2016, 17:50 Marjana Debevec

Teden, ki je za nami, so na političnem parketu zaznamovale predvsem afere o prejemanju spornih dodatkov za stalno pripravljenost na fakulteti, zahteve policijskega in vojaškega sindikata ter nekatere gospodarske teme. Bolj pestro je bilo dogajanje v življenju Cerkve. Sklenili smo teden molitve za edinost kristjanov; škof Štumpf je tradicionalno sprejel katoliške novinarje ob godu sv. Frančiška Saleškega; na Gospodarskem razstavišču pa se je začel seminar Glej luč!.

CERKEV

Preteklo nedeljo smo obhajali god sv. Frančiška Saleškega, ki je tudi zavetnik katoliških časnikarjev. Ob tej priložnosti je na nadškofiji v Ljubljani murskosoboški škof Peter Štumpf, ki predseduje Komisiji za medije pri Slovenski Škofovski konferenci, že tradicionalno pripravil sprejem za katoliške novinarje. Spregovoril je o usmiljenju, kateremu mora služiti katoliški novinar oziroma medij. Kdor je usmiljen, pa ne stopa v ozadje, ampak v prve vrste ustvarjanja človečnosti in pravičnosti v družbi, je poudaril. „Zato je tudi boj za družino, kjer so oče, mati otroci, delo usmiljenja. Boj proti pedofiliji ali boj proti drugim oblikam zlorab in zablod, je delo usmiljenja. Boj proti terorizmu je delo usmiljenja. Ustrezno in učinkovito reševanje begunsko migrantske krize je delo usmiljenja. Molj ali zavajanje o teh in podobnih rečeh nista usmiljenje, temveč lagodnost in strahopetna preračunljivost. Katoliški novinarji ne poročate samo o tem, kar je vsem jasno in samo po sebi umevno. Ne poročate samo o tem, kar vsi poročajo. Katoliški novinarji poročate tudi o stvareh, o katerih drugi neradi poročajo. Kjer sta ogrožena človečnost in usmiljenje, tam je takoj katoliški novinar.

Maši je sledil še pogovor o papeževi okoljski okrožnici Laudato Si' - Hvaljen, moj Gospod z ekonomistom mag. Jorgom K. Petrovičem.

Vsako leto se sodniki metropolitanskega cerkvenega sodišča srečajo z nadškofom, da mu poročajo o svojem delu in se pogovorijo o perečih pravnih vprašanjih. Na pobudo sodnega vikarja Stanislava Slatinka je v ponedeljek mariborski nadškof in metropolit Alojzij Cvikl, ob navzočnosti celjskega škofa Stanislava Lipovška, pripravil letni sprejem za metropolitanske sodnike in druge uslužbence cerkvenega sodišča. Dejal je, da je delo sodnikov in njihovih uslužbencev dragoceno in koristno. "Opravljate delo usmiljene Božje ljubezni do družin, zlasti tistih, ki so jih ranili greh in življenjske preizkušnje," je dejal nadškof Cvikl.

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani se je s ponedeljskovim predavanjem in pričevanjem začel že šesti seminar »Glej, Luč«. Seminar za izlitje Svetega Duha je po besedah Katoliške karizmatične prenove namenjen vsakomur, tako tistim, ki še ne poznajo Božje ljubezni, kot tistim, ki jo želijo bolje spoznati in doživeti. Obsega sklop petih srečanj, kjer imajo udeleženci poleg tega, da prisluhnejo predavateljem in pričevalcem, tudi možnost postavljanja vprašanj, skupne karizmatične molitve, spovedi ali pogovora.

POLITIKA:

Sindikat vojakov in Konfederacija sindikatov sta začela zbirati podpise za podporo predlogu zakona o minimalnih pravicah delavcev, ki bi odpravil minimalno plačo ter določil minimalno urno plačilo, in sicer 5 evrov bruto.

S spremembo zakona o obrambi pa želijo odpraviti starostno omejitev pri zaposlovanju vojakov. Za vložitev zakona potrebujejo 5000 podpisov, 60-dnevni rok za njihovo zbiranje pa bo potekel 24. marca.

Predstavniki policijskih sindikatov so medtem se sešli s premierjem Mirom Cerarjem. Čeprav ni član skupine, ki se pogaja z njimi, so mu podrobneje predstavili stavkovne zahteve. Pojasnili so mu, da ne gre za nekaj novega, zahtevajo namreč uresničitev preteklih zavez. Premier pa je ocenil, da bi bila pogajanja lahko kmalu končana.

Po izstopu iz stranke SMC, je poslanec Franc Laj v sredo izstopil še iz poslanske skupine. Po Bojanu Dobovšku je to drugi odhod iz SMC, s čimer ima koalicija po novem 51 poslancev. Laj se je pridružil skupini nepovezanih poslancev, znotraj katere je po njegovem mnenju svoboda odločanja večja.

Sicer pa SMC pretresajo tudi poteze finančnega ministra Dušana Mramorja ter ministrice za izobraževanje Maje Makovec Brenčič zaradi prejemanja spornih dodatkov za stalno pripravljenost na fakulteti. Slednja kljub ugotovitvam računskega sodišča, da so si na Nacionalni agenciji za kakovost v visokem šolstvu pod njenim vodstvom izplačevali previsoke sejnine oziroma plačilo za delo na sejah, uživa podporo premiera Mira Cerarja. Ministrica naj bi na ta način neupravičeno prejela približno 19.000 evrov, še 315 evrov pa neupravičeno za potne stroške. To je sicer že drugi očitki v kratkem času, ki so se prijeli ministrice za izobraževanje, saj je že pred tem bilo sporno izplačevanje dodatkov za stalno pripravljenost.

Senat ljubljanske univerze je medtem dekane fakultet pozval, naj čim prej v celoti vrnejo nezakonito izplačane dodatke za stalno pripravljenost. Poziv velja tudi za nekdanje dekane. Od ostalih prejemnikov senat pričakuje vračilo spornega denarja za zadnjih deset mesecev. Zaradi te afere se vrstijo zahteve po odstopu rektorja ljubljanske univerze Ivana Svetlika.

Po vložitvi interpelacije zoper zunanjega ministra Karla Erjavca pa je v javnost prišel tudi posnetek, na katerem Erjavec tik po predčasnih volitvah leta 2014 govori o premierju Miru Cerarju in sestavljanju koalicije. Po navedbah časnika Svet24 je Erjavec med drugim za Cerarja dejal, da je zgodba za eno leto. Ejavec je že napovedal, da bo vložil kazensko ovadbo zaradi neupravičenega snemanja. Sam je zatrdil, da sumi, da ga je posnel predstavnik NSi. Vendar pa v tej stranki to zanikajo in poudarjajo, da obsojajo kakršno koli kršenje varovanja osebnih podatkov. Novakova se tudi sprašuje, s kakšnim namenom bi to nekdo posredoval javnosti. "Interpelacija mu očita čisto neke druge stvari, ne pa šal," je pojasnila.

O tem in tudi o vsem manjšem zaupanju v vlado je Novakova spregovorila na torkovi novinarski konferenci. Aktualna vlada pri državljanih nima več zaupanja, zato bo premier Cerar z njo težko izvajal nujno potrebne ukrepe in med ministri, ki so v očeh javnosti padli na slab glas omenila zunanjega Karla Erjavca, za izobraževanje Majo Makovec Brenčič in finančnega Dušana Mramorja.

V Sloveniji se po besedah Novakove potrjuje, da "kaznujemo kurje tatove", tisti, ki imajo "veliko masla na glavi", pa jo dobro odnesejo. Spomnila je, da se je Janko Burgar moral z mesta državnega sekretarja posloviti zaradi kraje paštet, medtem ko navedeni ministri ostajajo na svojih položajih.

Prav v teh dneh pa je NSi zainteresirani javnosti predstavila tudi svoja izhodišča zdravstvene reforme.

Sicer pa je razočaranje nad aktualno Cerarjevo vlado je prisotno v različnih krogih. V našem studiu smo gostili nekaj nekdanjih ministrov, med njimi nekdanjega ministra za delo dr. Vlada Dimovskega. Če prideš na oblast s polnimi usti etike in hkrati tvoja dejanja niso etična, se začenjajo dnevi do odhoda, pravi. Tudi dr. Boris Pleskovič, ki je trenutno na čelu Svetovnega slovenskega kongresa, je opozoril, da so bili sprva etični standardi velikokrat omenjani, a ne udejanjeni.

Prvi minister za industrijo Izidor Rejc pa poudarja, da je vlada zelo mlačna, neodločna, neresna. Pričakoval je napredek na pravnem področju.

Organizacija Transparency International je izdala sveže poročilo o stopnji korupcije v svetu in pri nas. Ta je še vedno velik problem, a je leto 2015 pokazalo določeno izboljšanje. Kljub temu je napredek naše države po oceni Transparency International Slovenija skromen. Slovenija je namreč s 35. mestom med 168 državami in oceno 60 za štiri mesta in za dve točki izboljšala rezultat iz leta 2014. Takrat je namreč dobila 58 točk in je bila uvrščena na 39. mesto, je pa raziskava zajemala 175 držav.

Še malo h gospodarskim temam. Stečajna upraviteljica je v torek začela deliti odpovedi pogodb o zaposlitvi delavcem tržiškega Peka, zoper katerega je pretekli četrtek stekel stečajni postopek. Vseh 156 delavcev se bo lahko prijavilo v evidenco zavoda za zaposlovanje. Delavci Peka so brez plače vse od novembra, pa tudi sicer njihove plače niso bile visoke. Mnogi so se znašli v hudi finančni stiski.

Nekaj Pekovih poslovalnic po Sloveniji bo določen čas še odprtih, vendar bodo skušali odprodaje zalog pospešiti in trgovine čim prej zapreti.

Vlada je na četrtkovi seji potrdila prenos terjatev slabe banke do Save na Slovenski državni holding. Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je ob tem zavrnil tudi trditve, da bi s tem reševali Savo.

In še pogled v državni zbor. Poslanci so v drugi obravnavi razpravljali o tem, koliko domače glasbe bomo poslušali na slovenskih radijskih postajah. Komercialne radijske postaje morajo po zdaj veljavnem zakonu dnevno predvajati najmanj 20 odstotkov slovenske glasbe, radijski programi posebnega pomena 25 odstotkov, nacionalne postaje pa najmanj 40 odstotkov vse predvajane glasbe.

Novela zakona o medijih po novem predlogu predpisuje, da se mora 60 odstotkov vse te glasbe predvajati med 6. in 19. uro, to je v najbolj poslušanih terminih.

Poslanci so v sredo večji del razprave na seji državnega zbora namenili predlogu priporočil do osnutka zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jih predlagali v SDS. Poslanka SDS Jelka Godec je uvodoma dejala, da bi morala slovenska vladna struktura že včeraj sprejeti izziv, ki se mu reče reforma zdravstvenega sistema. A koalicija je za pripombe opozicije, tako kot do sedaj gluha. To dokazuje tudi to, da matični odbor ni potrdil predloga priporočil poslanske skupine SDS, o njih niso glasovali, imeli so le nekaj ur dolgo razpravo.

V torek pa so poslanke in poslanci odločali o nekaterih kadrovskih spremembah. Za nova viceguvernerja Banke Slovenije so imenovali Marka Bošnjaka in Primoža Dolenca, ki bosta zamenjala sedanja viceguvernerja Darka Bohneca in Stanislavo Zadravec Caprirolo. Bošnjak bo mandat nastopil 4. marca, Dolenc pa 5. aprila.

Državni zbor je na predlog mandatno-volilne komisije razrešil namestnika varuha človekovih pravic Jerneja Rovška, ki bo konec februarja odšel v pokoj. Državni zbor se je seznanil še z odstopom članice programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Vesne Laban. V svet je bila imenovana na predlog poslanske skupine SMC.

Na Brdu pri Kranju je v začetku tedna potekala konferenca ob zagonu strategije EU za alpsko regijo, ki se je je udeležilo 600 udeležencev iz Nemčije, Francije, Italije, Švice, Lihtenštajna, Avstrije in Slovenije. Na sedmih političnih in strokovnih panelih so se v razpravah dotaknili sodelovanja v alpski regiji ter partnerstva s civilno družbo.

KULTURA

Katoliške založbe so v teh dneh zaznamovale teden knjige. Pospremile so ga s kulturnimi prireditvami in 20-odstotnim popustom na vse knjige, pri katerih to dopušča zakon o enotni ceni knjige.

Založbi Novi svet in Družina sta v ponedeljek predstavili delo nekdanjega ljubljanskega nadškofa Antona Vovka Dokler Bog hoče. Gre za sto izbranih misli škofa Vovka, ki jih je zbral prelat Anton Slabe.

Zgodovinar Blaž Otrin, ki je predstavil prvo Vovkovo knjigo V spomin in opomin, je opozoril, da je Vovk 12 let po izidu te knjige še vedno prezrt in v javnosti nepoznan. Prepričan je, da je njegov glavni greh, njegova nespornost, da se mu ne more očitati nobene izdaje ali kolaboracije med drugo svetovno vojno. Dr. Blaž Jezeršek je pojasnil, da se Vovkov beatifikacijski postopek nahaja v fazi pisanja razširjenega življenjepisa.

ŠPORT:

Slovenija je bila peta na ekipni tekmi za svetovni pokal smučarjev skakalcev v Zakopanah na Poljskem preteklo soboto. Robert Kranjec, Domen Prevc, Anže Lanišek in Peter Prevc so zaostali za Norveško, Avstrijo, Poljsko in Nemčijo.

Dan zatem pa je bil Peter Prevc tretji na tekmi smučarjev skakalcev za svetovni pokal in je tako povečal vodstvo v skupnem seštevku pokala, saj Nemec Severin Freund zaradi poškodbe hrbta ni nastopil. Prevc je po prvi seriji vodil, v drugi pa je imel težave z odskokom. To so izkoristili Avstrijci, ki so na koncu slavili kar dvojno zmago, prvi je bil Stefan Kraft, drugi pa Michael Hayböck.

Dobro so odrezali tudi ostali naši, Domen Prevc je bil deveti, Anže Lanišek štiriindvajseti, Robert Kranjec pa petindvajseti. V finale se nista uvrstila Jurij Tepeš, ki je končal na 44. mestu, ter Andraž Pograjc, ki je bil 48.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...