Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Poziv Družinske pobude v zvezi z očetovskim dopustom

Politika | 19.01.2016, 14:39 Petra Stopar

Društvo Družinska pobuda je ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak pozvalo, naj izda popravek razlage očetovskega dopusta v letošnjem letu. Potem ko so s 1. januarjem 2016 začela veljati določila o preoblikovanju očetovskega dopusta, je ministrstvo pojasnilo, da očetje otrok, starejših od treh let, ne morejo več koristiti pravice do dodatnih pet dni plačanega dopusta, čeprav veljavni zakon določa, da lahko to pravico izrabijo do otrokovega konca prvega razreda osnovne šole.

Kot je za naš radio pojasnil predsednik Družinske pobude Tomaž Merše, se je po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih letos začelo postopno preoblikovanje očetovskega dopusta. Medtem ko je bil ta prej 15 dni plačan in 75 dni neplačan, je v letu 2016 plačanih 20 dni, za 50 dni pa država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače. »Plačani dnevi pa so razdeljeni tako, da je treba prvih 15 dni treba porabiti v času do šestega meseca otrokove starosti, nadaljnjih pet dni pa do konca otrokovega prvega razreda osnovne šole, in tu ni nobenega pogoja, kdaj se je otrok rodil,« pravi Merše. Po zakonu tudi očetom, ki še niso v celoti izkoristili dopusta po stari ureditvi, lahko ostane ta pravica, ki mu jo na novo uskladi center za socialno delo.

»Ministrstvo pa te očete zdaj deli na dve skupini, čisto diskriminatorno, na tiste, katerih otroci so mlajši od treh let in jim da to pravico, in tiste, katerih otroci so starejši od treh let, tem pa te pravice ne da,« poudarja Merše. Zato v Družinski pobudi ministrico Kopač Mrakovo pozivajo, naj to razlago nemudoma uskladi z zakonom in zagotovi vsem otrokom in njihovim očetom enake možnosti in enak položaj pred zakonom, tako da bodo vsi očetje otrok, ki še niso končali prvega razreda OŠ, lahko uveljavili pravico do plačanega dopusta.

Ob tem v društvu opozarjajo, da ob sprejemanju zakona ni bilo nikoli predstavljeno, da naj bi se zakon razlagal na način, kakor ga zdaj razlaga ministrstvo. »Zanimivo je, da je tudi prvo pojasnilo vašega ministrstva nekaterim medijem pravico do omenjenih petih dni dodeljevalo očetom vseh otrok, ki še niso končali prvega razreda, le da je bil v tem pojasnilu zraven še z zakonom neskladen pogoj, da o neplačanem delu dopusta CSD še ni odločil. Ko je bilo v medijih razloženo, da ta pogoj ne zdrži, je bilo objavljeno novo pojasnilo, v katerem tega pogoja ni več, pojavila pa se je arbitrarno določena meja treh let starosti otroka, ki nima nobene zveze z zakonom. Gre morda za poskus varčevanja pri otrocih in očetih?« se sprašujejo v pobudi.

Vseeno pa kot previdnostni ukrep v Družinski pobudi vsem očetom, ki imajo otroke, mlajše od treh let, svetujejo, »da pa le čim prej uveljavijo to pravico, saj če bo to določilo ali ta razlaga slučajno še nekaj časa veljavna, da ne bodo zamudili roka, da bo njihov otrok starejši od treh let, in te pravice res ne bodo mogli uveljaviti«.

Kako se torej lotiti uveljavljanja očetovskega dopusta? Kot navaja spletna stran ministrstva, se vlogo odda centru za socialno delo, pri čemer še ni treba navesti datumov izrabe za dodatnih 5 plačanih dni, ampak po izrabi zaradi izplačila nadomestila. Vsekakor pa v Družinski pobudi pričakujejo odziv in novo jasno pojasnilo ministrstva o tej zadevi.

Celotno pojasnilo Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti z dne 7. 1. 2016 si lahko preberete tukaj.

Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...