Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Minister Mramor ponudil odstop

Politika | 18.01.2016, 16:01 Petra Stopar

Po nekajkratnih pozivih k odstopu zaradi izplačevanja spornega dodatka za stalno pripravljenost na fakultetah je finančni minister Dušan Mramor na to tudi odgovoril ter tako premierju Miru Cerarju ponudil odstop. Meni, da glede na izgubo zaupanja javnosti ne more več opravljati funkcije ministra za finance.

Kot je znano, je Mramor kot dekan ekonomske fakultete odobril izplačevanje dodatka - tudi sebi - in je tako skupno iz tega naslova od leta 2008 do 2013 prejel 45.000 evrov bruto. Dodatek je od članov aktualne ministrske ekipe prejemala tudi ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič, ki pa za zdaj ostaja na položaju.

Minister je ob odstopu poudaril, da je v svojih izjavah o dodatku za stalno pripravljenost navajal dejstva ter da je predlagano rešitev sprejel v dobri veri, da je zakonita. Hkrati se opravičuje vsem, ki jih je s svojim dejanjem kakorkoli prizadel in bo vsa prejeta sredstva iz tega naslova vrnil. Mramor tudi obžaluje, da se vprašanje zakonitosti ni razčistilo na višji ravni že leta 2008, ko se je dodatek začel izplačevati, temveč šele lani.

Inšpektorat za javni sektor je pred časom ugotovil, da so nekatere fakultete Univerze v Ljubljani nezakonito izplačevale dodatek za stalno pripravljenost, nakar je tudi policija potrdila, da v zvezi s tem vodi obsežno kriminalistično preiskavo, postopek pa vodi tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Predsednik slednje Boris Štefanec je danes spomnil, da je vlada 10. decembra sprejela vsebino etičnega kodeksa funkcionarjev. „Ne moremo in ne smemo si zatiskati oči, marsikatera zadeva, ki sicer morda ni nezakonita, je prav gotovo neetična,“ je dejal.

Kot je pretekli teden napovedala ministrica za izobraževanje Makovec Brenčičeva, je ministrstvo univerzo pozvalo, naj pripravi vsa potrebna poročila in podatke o dodatkih za stalno pripravljenost. Na univerzi pa nameravajo področje urediti s posebnim pravilnikom. Na vprašanje novinarjev, ali se tudi po prejemanju omenjenih dodatkov čuti kompetentno za opravljanje ministrske funkcije, se je odgovoru izognila. Ponovila je, da bo dodatek vrnila v višini, kot to nalaga odločba inšpektorata za javni sektor, to je za zadnjih 10 mesecev prejemanja, če bo treba, pa je pripravljena vračati celoten znesek.

Politika
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...