Alkohol
Opija se vse več mladih žensk
Sociala | 16.01.2016, 15:35 Petra Stopar
Po zadnji raziskavi Nacionalnega inštituta za javno zdravje so slovenski mladostniki nad mednarodnim povprečjem pri pitju in opijanju z alkoholom. Kar 81 odstotkov 15-letnikov je že poskusilo ali pilo alkoholne pijače, prvo alkoholno pijačo pa otroci najpogosteje spijejo do svojega 10. leta, največkrat v domačem okolju.
Razlogov, zakaj mladi posegajo po alkoholu, je več in se med seboj prepletajo, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Med najpomembnejšima izpostavlja strpen odnos slovenske družbe do alkohola in veliko dostopnost te substance.
Približno vsak sedmi 15-letnik pije alkoholne pijače vsaj enkrat tedensko in skoraj tretjina 15-letnikov je že bila opita vsaj dvakrat v življenju, pri čemer je to pogosteje pri fantih. Toda razlike med spoloma se v zadnjih letih zmanjšujejo, saj iz drugih raziskav zaznavajo naraščanje števila žensk od 25 do 34 let, ki se pogosto opijajo. Podobno ugotavljajo tudi v drugih srednjeevropskih in vzhodnoevropskih državah.
Nekateri raziskovalci to pripisujejo vse večjemu osamosvajanju in avtonomnosti žensk v teh državah. Raziskave tudi kažejo, da višja kot je pozicija žensk v družbi, manjše so razlike med spoloma v načinu pitja alkohola. Kot možen razlog navajajo tudi neodgovoren način oglaševanja alkohola, ki je intenzivno usmerjeno v mlade, predvsem pa v dekleta, ki naj bi bila samo v revijah za štirikrat bolj izpostavljena oglasom kot fantje. Kljub zakonski prepovedi prodaje alkohola mladoletnim osebam pa mladi v večini primerov nimajo težav z nakupom alkoholnih pijač v trgovini ali lokalu.
Na pitje mladih vplivajo še njihovo precenjevanje števila vrstnikov, ki redno pijejo alkohol, želja po pripadnosti vrstniškim skupinam, permisiven odnos staršev do pitja svojih otrok, neustvarjalno in neaktivno preživljanje prostega časa mladostnikov ter pozitivna pričakovanja v zvezi s pitjem alkohola, ki jih spodbuja tudi neodgovorno oglaševanje alkoholnih pijač, so še dodali na inštitutu.