Spoštovanje različnih
Skupina za spodbujanje kritičnega mišljenja: raziskave o dobrobiti otrok v istospolnih zvezah so neverodostojne
Slovenija | 08.12.2015, 14:17 Marjana Debevec
Velik del študij, ki naj bi dokazovale, da se v razvoju otrok iz istospolnih skupnosti ali družin z mamo in očetom ne pojavljajo statistično pomembne razlike, ni verodostojen za celotno populacijo, so na današnji novinarski konferenci poudarili člani pobude Spoštovanje različnih. Prepričani so celo, da gre pri navajanju takšnih raziskav za zavajanje javnosti.
Znano je, da je Društvo psihologov Slovenije objavilo rezultate raziskav, ki so jih pod znanstvenim vidikom preučili tudi v skupini za Spodbujanje kritičnega mišljenja in ugotovili njihovo nereprezentativnost. Te naj bi dokazovale, da ni razlik v razvoju otrok v istospolnih zvezah in v družinah z očetom in materjo. V skupini za Spodbujanje kritičnega mišljenja so preučili 31 raziskav, navedenih v izjavi omenjenega društva iz marca 2015. Vzorec raziskave, na podlagi katere lahko ugotovitve posplošujemo na celotno populacijo, mora obsegati približno 400 primerov. Nobena izmed raziskav, ki jih navaja omenjeno društvo, tega pogoja ne izpolnjuje. Vzorci se gibljejo od 15 do 100 primerov, v povprečju 45 primerov. Poleg tega so ugotovili, da sta izmed 31 navedenih študij, samo dve imeli vzorec na način verjetnostnega vzorčenja.
„Na podlagi teh dejstev smo prišli do podobnega sklepa kot nekatere druge raziskave, in sicer, da velik del študij, ki naj bi dokazovale, da se v razvoju otrok iz istospolnih skupnosti ali družin z mamo in očetom ne pojavljajo statistično pomembne razlike, ni verodostojen za celotno populacijo“, je povedal teolog in predstavnik skupine za Spodbujanje kritičnega Miha Novak. Ker so bili podatki pridobljeni na premajhnem vzorcu in na način neverjetnostnega vzorčenja, lahko veljajo le za vzorec, na katerem je bila posamezna raziskava opravljena. Za njihovo verodostojnost pa bi morale zajeti vsaj dve generaciji. „Na podlagi navedenih dejstev menimo, da tovrstnih raziskav ne moremo in ne smemo uporabiti kot končen in pravilen odgovor na vprašanja o razvoju otrok v istospolnih zvezah. Zatrjevanje v tej smeri razumemo kot zavajanje ljudi“, še trdi Novak.
Zanimivo pa je, da so bile narejeno tudi tri druge raziskave, ki so bile bolj verodostojne, dokazale pa so nasprotno, je povedala Andreja Poljanec. „Zanimivo je, da so te raziskave dokazale statistično pomembno večjo čustveno stabilnost otrok v heterespolnih skupnostih; potem so dokazale tudi večjo stabilnost heterespolnih skupnosti v primerjavi z istospolnimi skupnostmi in zanimivo je, da so otroci iz istospolnih skupnosti pogosteje ponavljali razred v osnovni šoli kot otroci iz heterespolnih skupnosti“. Po besedah Poljančeve pa bodo potrebne bolj podrobne študije, ki bodo res lahko v polnosti pokazale razlike med odraščanjem v različnih skupnostih.