10 let Ambulante za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Mariboru
Sociala | 30.11.2015, 15:21 Petra Stopar
Ambulanta za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja s posvetovalnico Nadškofijske Karitas Maribor obeležuje deset let. Več kot štirideset prostovoljnih zdravnikov v njej letno pomaga od 450 do 500 ljudem, ki sicer ne bi prišli do zdravniške pomoči. Poleg njih prostovoljno dela še šest zobozdravnikov in okulistka, redno zaposlena je le medicinska sestra.
Da bi morali biti takšni programi le kratkotrajne narave in namenjeni le peščici ljudi, je med drugim dejal ustanovitelj Ambulante Pro Bono v Ljubljani Aleksander Doplihar, ki je pred desetimi leti pomagal vzpostaviti tudi omenjeno ambulanto v Mariboru.
Kot je povedala vodja Ninna Kozorog, je oseb brez zavarovanja, ki potrebujejo zdravniško pomoč, vse več, največ se jih je pojavilo zaradi poglabljanja socialne in ekonomske krize v Mariboru. „V petletnem obdobju, od leta 2010 do 2015 je glavnina naših bolnikov znašala 2461. To pomeni približno 450 do 500 bolnikov letno. Do 31. avgusta je bil prirastek novih bolnikov kar za 26,6 odstotkov višji kot lani,“ je povedala.
Najmlajši bolnik je imel 2 meseca, najstarejši pa 83 let. Povprečna starost je približno 50 let, dve tretjini bolnikov je moških. „Največkrat nas obiščejo zaradi prehlada, bolečin v prsnem košu in raznih psihiatričnih obolenj.“ Zaradi velikega števila kroničnih obolenj so uvedli tudi redne sistematske preglede, uvajajo pa tudi cepljenje proti gripi in testiranja za rizične bolezni.
Delo osebja v ambulanti je pohvalila varuhinja Vlasta Nussdorfer, ki pa meni, da bi bilo treba problem rešiti na sistemski ravni: „Delate dobra dela, ki bi jih sicer, če bi bili morda drugačni časi, morala opraviti država.“ Zato slednjo poziva, da postori vse, kar je treba, za tiste osebe, ki iz različnih razlogov ostajajo brez strehe nad glavo ali zdravstvene izkaznice.