Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Težave mariborskih anesteziologov bodo reševali tudi s tujimi zdravniki

Slovenija | 27.11.2015, 10:23 Petra Stopar

Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Ministrstva za zdravje in Univerzitetnega kliničnega centra Maribor so iskali rešitve za kadrovski primanjkljaj na področju anesteziologije v UKC Maribor. Težavo bodo poskušali začasno premostiti s pomočjo specialistov iz drugih bolnišnic. Pripravljajo tudi interventni razpis za anesteziologe iz tujine.

Državna sekretarka z ministrstva Sandra Tušar je po sestanku napovedala, da bo ministrstvo pozvalo vodstva bolnišnic, da anesteziologom, ki bi želeli pomagati v UKC Maribor, to delo omogočijo. Za koliko tujih zdravnikov pa bo pripravljen razpis, še ni znano. „O natančnem številu se bomo še pogovorili z direktorjem UKC Maribor, tudi morda glede na odziv pomoči iz Slovenije,“ je dejala. To naj bi se zgodilo predvidoma v dveh tednih.

Po besedah predsednice sveta za izobraževanje in usposabljanje zdravnikov pri zbornici Bojane Beović bodo individualno spremljali tudi potek vsake specializacije. Kot je dejala, „bodo specializanti pomagali pri rednem delu bolnišnice, v okviru svojih kompetenc, kar pa ne sme presegati obsega dela, ki bi onemogočalo usposabljanje“.

Predsednik zbornice Andrej Možina je ob dogovoru optimističen, želi pa si, da bi se ta tudi čez mesec dni udejanjal. Poudaril pa je še, da so se vsi strinjali, „da je varnost bolnikov in tudi zdravnikov na tem oddelku na prvem mestu in da morajo biti mladi zdravniki, specializanti, ki so v tem trenutku najbolj izpostavljeni, zaščiteni“.

Da gredo sklepi v pravo smer, ocenjuje tudi direktor kliničnega centra Gregor Pivec in upa, da bodo zaposleni sprejeli možnost 20-odstotnega dodatnega plačila za povečan obseg dela. Sicer pa meni, da se boljši časi obetajo čez tri ali štiri leta, ko bo devet specializantov v Mariboru dokončalo šolanje.

Manj optimističen pa je bil predsednik mariborskega sindikata Fides in anesteziolog Boris Rižnar, ki pravi, da rešitev problema ni takojšnja ali hitra in da bodo morali nekaj časa še vztrajati v stanju povečanih obremenitev.

Slovenija, Zdravstvo
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...