Nadškof Cvikl na Nedeljo Karitas izreka zahvalo dobrotnikom in prostovoljcem
Cerkev na Slovenskem | 29.11.2015, 06:00 Petra Stopar
Današnja prva adventna nedelja je obenem nedelja Karitas. Kot je ob tem povedal predsednik Slovenske Karitas in mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, jo obhajamo z željo in prošnjo, da ljubezen postane naše poslanstvo in naš način življenja.
"Če bi vsak po svojih močeh res prispeval svoj delež k lajšanju stisk in bolečin, v katerih se znajdejo mnogi zaradi različnih vzrokov, bi življenje teh ljudi bilo dosti lažje. Hvala vam dobrotniki, sodelavci in prostovoljci Karitas. Po vaši dobroti je križ mnogih lažji. Vabim tudi nove prostovoljce, da se pridružite Karitas, da se ta veriga ljubezni in dobrote še poveča in da še bolj utrdimo vezi. Adventni čas, ki ga danes začenjamo, nas spodbuja, da se še bolj dejavno vključimo v lajšanje bolečin in da svojo vero sredi tega sveta živimo kot znamenje upanja in Božje bližine," je dejal nadškof Cvikl za naš radio.
Na današnji Nedeljo Karitas se za opravljeno prostovoljsko delo in pomoč še posebej zahvaljujejo župnije. Nabirka pri svetih mašah je tako tudi namenjena potrebam župnijskih Karitas. Da so te večinoma prve, ki pridejo v stik s človekom v stiski, je v sredini oddaji Pogovor o poudaril tudi generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic. Povedal je, da sredstva, ki jih ustanova zbira in prejema, vedno transparentno in koristno porazdeli. S tem so se strinjali tudi ostali sogovorniki.
Jerebic v pogovoru za naš radio po vseh 25 letih delovanja karitativne ustanove Cerkve na Slovenskem ni skrival izraza hvaležnosti za vse svoje sodelavce in prostovoljce, na vseh ravneh: »Na slovenski, škofijski, največ pa na župnijski ravni, kjer se tudi zbirajo in obračajo sredstva. Da imamo v ozadju župnike. Na enem od srečanj za usklajevanje programov za pomoč beguncev mi je eden od visokih nevladnih predstavnikov rekel, da nam zavidajo, ker imamo v ozadju toliko dobrih župnikov.«
Vesel je tudi vseh donatorjev in darovalcev, ki, čeprav skromno, vedno darujejo in so vir sredstev, s katerimi Karitas rešuje stiske. Koordinatorka odbora za materialno pomoč pri Škofijski Karitas Koper Jožica Ličen pa je »tistim, ki zaupajo Karitas, da bo njihov dar dala naprej,« rekla, »naj vztrajajo na tej poti«.
Nekdanji predsednik Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij Cveto Uršič, sicer zaposlen na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, je poudaril žalostno dejstvo, da nekatere velike človekoljubne organizacije na svetu več kot 40 ali 50 odstotkov sredstev, ki jih prejmejo, porabijo zgolj za svoje delovanje, preostali delež pa namenijo ljudem, ki dejansko pomoč potrebujejo. Druga stvar, ki je po njegovem pomembna, pa je jasnost meril pri razdeljevanju državnih sredstev tem organizacijam »in vsaj, kar zadeva Karitas, se prijavijo zelo korektno, ocenjuješ pa jo tako, kot vsakega«.
Predsednikt Združenja za duševno zdravje Šent Nace Kovač je dejal, da v slovenskem prostoru rado pride do različnih diskreditacij ali medijskih prirejanj zgodb o delovanju organizacij. Kljub temu pa je prepričan: »Vsak posameznik v Sloveniji profesionalno pristopa k svojemu delu ter s polno odgovornostjo in spoštovanjem. Pravila igre znotraj pa določajo končni izplen.«
Celotni oddaji Pogovor o lahko prisluhnete na spletni strani audio.ognjisce.si.