Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sečnja lesa (foto: Ingimage)
Sečnja lesa

Rekordno leto napada podlubnikov

| 13.09.2015, 09:00 Rok Mihevc

Velik del države se sooča z razsežnim napadom podlubnikom. Letos so tako v slovenskih gozdovih označili že milijon in 200 tisoč kubičnim metrov dreves, ki so jih napadli lubadarji in jih bo potrebno posekati. Najbolj kritično je na območju Postojne in Ljubljane. O aktualni problematiki so pretekli teden govorili tudi odboru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer pa konkretnih rešitev poslanci niso dosegli.

Beležimo rekordno leto, kar se tiče napada podlubnikov, opozarja direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem. „Lani je nastal vzrok za to gradacijo, za prenamnožitev. To je bil žled. To je pričakovan dogodek po vsaki taki večji naravni katastrofi. Ko ostane nepospravljen les iglavcev, je to idealno gojišče za lubadarja.“

Obseg škode zaradi smrekovih lubadarjev je tako že znatno presegel največjo škodo, ki so jo zabeležili doslej. To je bilo leta 2005, ko so morali zaradi podlubnikov posekati 755.000 kubičnih metrov drevja. „Lubadarji se namreč razvijejo med osem do deset tednov, letos pa so se razvili celo v petih tednih. V takih pogojih nastanejo tri generacije letno. Ena samica ima lahko tako na koncu leta v teoretičnih izračunih milijon potomcev. To je izjemna rast in takim izjemno dobrim pogojem za lubadarja smo bili priča v letošnjem letu.“

Razmere so najbolj kritične na postojnskem in ljubljanskem območju, sledijo tolminsko, kočevsko, novomeško in kranjsko območje, v manjšem obsegu pa tudi drugi deli Slovenije. Če bo vreme dovolj hladno, na zavodu predvidevajo, da se bo hitrost razvoja podlubnikov zmanjšala v drugi polovici oktobra, naslednjo pomlad pa pričakujejo novi napad tistih populacij, ki bodo uspešno prezimile.

Na zavodu ob tem opozarjajo, da je za nadaljnji potek razvoja podlubnikov odvisen predvsem od aktivnosti lastnikov gozdov pri sanaciji napadenih območij, zlasti od hitrega odkrivanja in odstranjevanja napadenega drevja. Za odkup smrekove hlodovine se sicer zanimajo avstrijski kupci, se pa cena lesa zaradi napada lubadarjev precej niža.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...