Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Kaj mladi vedo o davkih? (foto: Ingimage)
Kaj mladi vedo o davkih?

Finančna uprava za osveščanje mladih o davkih

| 18.07.2015, 09:00 Rok Mihevc

Predstavniki Finančne uprave in ministrstva za izobraževanje so predstavili projekt davčnega opismenjevanja mladih. Z njim želijo osnovnošolsko in srednješolsko mladino osveščati o tem, kaj davki sploh so, zakaj se jih plačuje in kaj se zgodi, če jih ne.

Siva ekonomija je v naši državi še vedno pereč problem. Za njeno obvladovanje po besedah generalne direktorice Fursa Jane Ahčin nadzor in povečanje števila inšpektorjev na terenu ni dovolj, potrebna je preventivna dejavnost. Zato so v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje pripravili projekt za davčno osveščanje mladih. V njem je v lanskem šolskem letu prostovoljno sodelovalo skoraj 40 osnovnih in srednjih šol.

Tekom leta so uslužbenci Finančne uprave opravili predavanja, ki so zajemala štiri sklope – kratko zgodovino davkov, vrste davkov, pomen njihovega plačevanja in namen porabe prihodkov. Prav tako so se seznanili s posledicami neplačevanja davkov državi. Ahčinova je kot ključna cilja projekta poudarila krepitev davčne kulture med mladimi in krepitev družbenega zavedanja o pomenu izpolnjevanja teh obveznosti kot družbene vrednote.

In kakšni so rezultati? Rezultate ankete, v kateri je sodelovalo več kot 1600 učencev in dijakov, je predstavil vodja službe generalne direktorice Fursa Tomaž Perše. Sodelovali so tisti mladi, ki so se udeležili predavanj, in tisti, ki se niso, med njimi pa so bile ugotovljene nekatere razlike v mnenjih. Tisti, ki se niso udeležili predavanj, so pogosteje ocenili, da so davki obremenitev za državljane, manj pogosto pa so bili mnenja, da so pomembni za delovanje države.

Pri analizi posameznih učnih načrtov pa so po besedah Peršeta ugotovili, da vsebin, povezanih z davki, na šolah praktično ni. Zato je po njegovem treba z ustreznimi pristopi mladim pojasniti osnovna znanja. Pri tem je opozoril na dejstvo, da je 15 odstotkov vprašanih ocenilo, da bi država lahko delovala brez davkov. Perše je še sporočil, da bodo s projektom nadaljevali tudi v prihodnje, šole pa se lahko še do septembra odločijo za sodelovanje.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...