Papež v katedrali v La Pazu
VIDEO: Papež bolivijski civilni družbi: Skupno dobro ni enako blaginja
Cerkev po svetu | 09.07.2015, 10:17 Marta Jerebič
Papež je včeraj v katedrali v La Pazu nagovoril predstavnike civilne družbe. Po njegovih besedah ni mogoče razumeti, ne rešiti velikih problemov človeštva, če politiko vodijo finančne špekulacije ali če ekonomija temelji le na tehnokratskih in utilitarističnih paradigmah čim večje proizvodnje. Sveti oče je spregovoril tudi o spodbujanju skupnega dobrega, krizi družine, migracijah in varovanju stvarstva.
Papež je v nagovoru civilni družbi poudaril, da je vsak poklican, da dela za skupno dobro, a opozoril, da ne smemo zamenjevati skupnega dobrega z blaginjo.
»Blaginja, ki se nanaša le materialno obilje, teži k egoizmu, lastnemu interesu, daje prostor potrošništvu. Če jo razumemo na ta način, blaginja – namesto da bi pomagala – prinaša možne konflikte in družbeni razkroj; ustvarja zlo korupcije.«
Nasprotno pa skupno dobro ne predstavlja zgolj vsote posameznih interesov; je prehod od tega, 'kar je bolje zame' k temu, 'kar je dobro za vse'.
Sveti oče je ob tem spregovoril o vrednotah družine, ki je najpomembnejši akter družbe, a je napadena z vseh strani. Navedel je primere nasilja v družini, alkohola, droge, pomanjkanje dela, negotovost, zavračanje ostarelih, otroke na ulicah in navidezne rešitve, ki jasno kažejo na ideološko kolonizacijo. Če ne spodbujamo družine, to po papeževih besedah pomeni, da najranljivejše pustimo brez zaščite.
Frančišek je spregovoril tudi o migracijah in poudaril: »Narod, ki išče skupno dobro, se ne sme zapreti vase... potrebno je graditi mostove, namesto da bi postavljali zidove.«
Pozornost je namenil tudi okolju: »Naravno okolje in družbeno okolje, politično in ekonomsko okolje so tesno povezani. To nas spodbuja, da postavimo temelje celostni ekologiji, ki jasno vključuje vse človeške razsežnosti, da bi rešili resne družbeno-okoljske probleme tega časa.«
Papež je še poudaril, da so kristjani poklicani biti kvas sredi naroda.