Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Škof Glavan: Cerkev je tudi danes zagovornica družine in ubogih

Slovenija | 25.06.2015, 12:19 Marjana Debevec

Praznujemo dan državnosti, 24. rojstni dan samostojne Slovenije. V ljubljanski stolnici je sinoči zahvalno sveto mašo za domovino ob somaševanju škofov in duhovnikov daroval predsednik Slovenske škofovske konference škof Andrej Glavan. V nagovoru je izrazil prošnjo za vse, ki so žrtvovali življenje za samostojno Slovenijo, in zahvalo voditeljem, ki so se takrat zavedali svoje velike odgovornosti. Izrazil pa je tudi prošnje za solidarnost do revnih in obubožanih, za pravičnost in spravo.

V nadaljevanju objavljamo celoten nagovor škofa Andreja Glavana:

1. Rojstni dan naše države in domovine Slovenije se povezuje s praznikom rojstva Janeza Krstnika. Vsaj od časa sv. Avguština praznujemo v Cerkvi ta praznik 24. junija. Datum so določili šest mesecev pred praznikom Jezusovega rojstva, 25. decembra, kakor je nadangel Gabrijel napovedal Mariji. To je edini svetnik, poleg Matere Božje, pri katerem praznujemo rojstvo za nebesa (mučeništvo) pa tudi telesno rojstvo. Rimski martirologij ob tem piše: »Slovesni praznik rojstva Janeza Krstnika, Gospodovega predhodnika; že v naročju matere, ki je bila napolnjena s Svetim Duhom, se je zganil od veselja zaradi prihoda človekovega odrešenja; njegovo rojstvo samo je že bilo prerokba Kristusa Gospoda; v njem je zasijalo obilje milosti, kajti sam Gospod je rekel glede njega, da med rojenimi od žena ni večjega od Janeza Krstnika.«

Lika Janeza Krstnika ni lahko razumeti. Bil je tako velik, a je nato kot Jezusov predhodnik umrl v ponižanju. On sam nam je povedal, kdo je: Sem glas, glas v puščavi. A je glas brez Besede, kajti Beseda ni on, je nekdo drug. To je skrivnost Janeza Krstnika. Nikoli se ne polasti Besede. Janez je tisti, ki kaže, ki usmerja. Praznik obhajamo v času, ko je najdaljši dan v letu, ko je največ svetlobe. In res je bil človek luči, prinašal je luč, a ni bil on luč; bil je odsev luči. Janez je kot luna. Bil je glas, a ne beseda, bil je luč, a ni imel lastne luči.

Ko motrimo življenje tega človeka, tako velikega, tako vplivnega – vsi so mislili, da je on Mesija – ko motrimo to življenje, kako se poniža v temo v ječi, motrimo veliko skrivnost. Vemo, da so ga obglavili, da je bila glava poklon plesalke Herodiadine hčere pokvarjeni materi Herodovi ženi. Janez Krstnik je namreč Herodu očital, da mu ni dovoljeno živeti z ženo svojega brata. Sledilo je maščevanje in Janezovo obglavljenje. Večje ponižanje ni mogoče, kot je končal Janez Krstnik.

Lik Janeza Krstnika govori o Cerkvi: Cerkev obstaja zato, da oznanja, da je glas Besede, svojega ženina, ki je Beseda. Cerkev obstaja, da glas Besede oznanja vse do mučeništva, ali še bolj konkretno, do mučeništva v rokah mogočnežev tega sveta. Tudi danes mora biti Cerkev glasnica resnice o človekovih pravicah, o svetosti zakona in družine, zlasti pa zagovornica in glasnica pravic ubogih, brezpravnih, ob vedno večji kristjanofobiji pa tudi pravic vernih. O tem je pred kratkim spregovoril vatikanski tajnik za odnose z državami nadškof Paul Richard Gallagher, ko je opozoril Evropski svet, naj se zavzame za spoštovanje verske svobode.

2. Letos se zahodni svet, ki je bil vedno krščanski – danes žal vedno manj – spominja 800. obletnice, kar je bila napisana Magna carta libertatum – Velika listina svoboščin – v Evropi in pozneje v Ameriki. Čeprav so jo mnogokrat razlagali enostransko, je veliko prispevala k razumevanju dostojanstva človeške osebe in svobode posameznika. Njena temeljna načela so nekakšna osnova humanistične zapuščine zahodnega sveta in so zapisana v splošni deklaraciji človekovih pravic iz leta 1948 in konvenciji o varovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin iz leta 1950. Od 63 določb te listine svoboščin sta še danes v veljavi in splošno sprejeti dve: svoboda delovanja verskih skupnosti in pravica do pravnega postopka oz. sodnega varstva, kar pomeni po današnjem gledanju, da nihče ne sme biti pridržan ali zaprt brez dokaza, da je storil kaznivo dejanje, skratka, promovira načelo pravne države. V to staro ogledalo prava bi se morala večkrat pogledati tudi naša država, da bi videla, ali je še oziroma že pravna država.

Spoštovani!

3. Ko je papež Frančišek obiskal Evropski parlament, se mu je predsednik Martin Schulz zahvalil za troje:

- da je govoril iz srca,

- da jih je močno opogumil,

- na koncu pa še dejal: »Vi ste oseba, ki daje orientacijo v času, ki je brez orientacije.«

Cerkev zato po zgledu Janeza Krstnika, velikega in zadnjega preroka stare zaveze in hkrati Jezusovega predhodnika, tudi danes pogumno dviga svoj glas za bolj humano in krščansko družbo. Papež je v ta namen napisal novo okrožnico o ekoloških vprašanjih. Bog je človeku zaupal stvarstvo, naj ga obdeluje, mu gospoduje in ga varuje. Posledica greha pa je bilo popačenje naloge, naj človek zemlji gospoduje, jo obdeluje in varuje. Človek je popustil sebičnosti, izgubil je čut za Boga in za zaupano mu poslanstvo in vedno bolj ravna kot brezobziren in sebičen izkoriščevalec stvarstva. Obnaša se, kakor da ima nad njim vso oblast. In vendar vse, kar je na svetu, pripada Bogu. Narava in razum sta Stvarnikov dar, ki ga je zaupal ljudem, vendar ne zato, da bi z njim sebično in brezglavo ravnali. To se zgodi zlasti takrat, ko se človek postavi na mesto, ki pripada Bogu, namesto da bi bil le njegov odgovoren sodelavec. Dediščina stvarstva pripada celotnemu človeštvu. V tem času pa kruto izkoriščanje ogroža vire ne le za prihodnje rodove, ampak celo za sedanjo generacijo.

Dragi bratje in sestre, cenjeni gostje!

Naj ob rojstnem dnevu naše države in domovine vsem izrečem iskrena voščila. Današnji daritvi pa pridružimo zahvalo in prošnjo za našo državo, za vse, ki so zanjo žrtvovali svoje življenje, za vse voditelje, da bi se zavedali svoje velike odgovornosti, za solidarnost do revnih in obubožanih, za pravičnost, spravo, za odgovornost do okolja, za vsestranski moralni in gospodarski razvoj posameznikov in celotne naše nam tako drage domovine.

Bog blagoslovi našo Slovenijo!

Amen!

Današnje maše za domovino so se med drugim udeležili premier Miro Cerar, predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Milan Brglez, predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič in predsednik DS Mitja Bervar. Prisotnih je bilo tudi več poslancev DZ, pa načelnik generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman, varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in drugi predstavniki političnega in družbenega življenja.

Spomnimo pa tudi, da je Iniciativna skupina za molitev in post za domovino pred praznikom državnosti že peto leto zapored pripravila dan molitve in posta za domovino. Letos je dogodek potekal pod geslom SOS za Slovenijo, kar pomeni: svoboda, odgovornost in sočutje za Slovenijo, s poudarkom na odgovornosti za skupno dobro.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.