Ob 31. maju, svetovnem dnevu brez tobaka, ne pozabimo, da zaradi tobaka v Sloveniji vsak dan izgubimo deset življenj
Slovenija | 27.05.2015, 14:33 Nataša Ličen
Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj z Ministrstvom za zdravje RS, Uradom Svetovne zdravstvene organizacije v Sloveniji, Mladinsko zvezo Brez izgovora in Slovensko zvezo za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo je danes organiziral nacionalni posvet ob Svetovnem dnevu brez tobaka, ki ga obeležujemo 31. maja.
Še vedno ima tobačna industrija veliko preveč prostora za oglaševanje. Kadi vsak četrti Slovenec.
Dr. Helena Koprivnikar: "Kajenje tobaka škoduje vsakemu organu v človeškem telesu in škodljivo vpliva na zdravje skozi vse življenje. Povezano je z razvojem številnih vrst raka, bolezni dihal, srca in ožilja ter drugih bolezni. V Sloveniji vsak dan umre deset oseb zaradi bolezni, ki jih prepisujemo kajenju tobaka. Četrtina od teh umre že pred šestdesetim letom starosti. Po podatkih iz pred dveh let kadi vsak četrti Slovenec, star od 15 do 40 let, več moških kot žensk. Vsaj enkrat na teden ali pogosteje kadi vsak sedmi petnajstletnik. Med mladostniki se je v preteklih letih razširjenost kajenja zmanjšala, kar lahko pripišemo predvsem višjemu obdavčevanju in s tem višjim cenam tobačnih izdelkov. Kljub temu je Slovenija nazadovala na lestvici ocene uspešnosti nadzora nad tobakom in smo na repu omenjene lestvice. V Sloveniji ima tobačna industrija še vedno veliko preveč prostora za spodbujanje te smrtno nevarne razvade. Za čim večje znižanje števila kadilcev potrebujemo v Sloveniji čim prej naprednejše in strožje ukrepe nadzora nad tobakom. Poleg tistih, ki jih na tem področju prinaša nova evropska derektiva, so med ključnimi ukrepi še dodatno zviševanje obdavčevanja tobačnih izdelkov, popolna prepoved oglaševanja, zmanjšana dostopnost tobačnih izdelkov mladoletnim, strožje izvajanje zakonodaje in višje kazni za kršitelje."
Vsak drugi kadilec bi rad prenehal s kajenjem, vendar jih polovica po prvem poizkusu ne uspe
Tadeja Hočevar: "Več kot polovica kadilcev želi prenehati s kajenjem, pri čemer pa več kot polovici v prvih poizkusih ne uspe. Opustitev kajenja je koristna za zdravje v kateremkoli obdobju življenja. Največ koristi pa prinese opustitev kajenja pred štiridesetim letom starosti. Brezplačna pomoč je kadilcem na voljo preko svetovalnega telefona 080 27 77, kjer jim usposobljeni svetovalci povedo, kako lahko vzdržujejo abstinenco, katere so prednosti ne-kajenja in jih seznanijo tudi o metodah opuščanja kajenja. Preko omenjenega brezplačnega telefonskega svetovanja pa se izvaja tudi podpora v času opuščanja kajenja."