Slovenske občine
Junij v znamenju pogovorov o sredstvih za občine
| 01.06.2015, 11:21 Rok Mihevc
Ministrstva imajo še ta teden časa, da predlagajo konkretne ukrepe za klestenje občinskih stroškov. A vse bolj se zdi, da vladi izdatkov ne bo uspelo zmanjšati za dogovorjenih 22,8 milijona evrov. V združenjih občin zato že pričakujejo, da bodo odgovorni sredstva zagotovili na drug način.
Najprej spomnimo, vlada se je v začetku leta zavezala, da bo do konca junija izvedla ukrepe, s katerimi bi stroške občin znižala za nekaj manj kot 23 milijonov evrov letno. Posledično so občine popustile pri povprečnini, da se ta zniža s 525 evrov na 500 evra. Vendar v občinah vse bolj dvomijo, da bo vladi uspelo uresničiti obljube. V skladu s sklepom imajo ministrstva še do petka čas, da predlagajo ukrepe.
Doslej pripravljeni pa naj bi pomenili tretjino dogovorjenega prihranka, je pred časom pojasnil državni sekretar z ministrstva za javno upravo Janko Burgar. Če bodo finančni učinki manjši od predvidenih, v združenjih občin pričakujejo, da bo vlada sredstva zagotovila na drug način. Tako so že pripravili predlog, da bi višina povprečnine ostala v višini 525 evrov. Pri tem pa opozarjajo, da bi glede na zakon o financiranju občin morala znašati še za sto evrov več.
Nekatere občine so znižano povprečnino že upoštevale pri pripravi proračunov, med slednjimi je občina Logatec. Župan Berto Menard je pojasnil, da gre pri njih za približno 250 tisoč evrov manj sredstev kot lani. „Zaradi zmanjšanje povprečnine bo izvedenih manj investicij, predvsem se bo to izražalo na stanju cest, ki pa so že zdaj v zelo slabem stanju. Občina je v pripravi proračuna za leto 2015 že upoštevala nižjo povprečnino in sicer celo več, kot bi bilo to potrebno.“
Nekatere občine pa so proračune pripravile že pred dogovorom in jih tako zagotovo čaka rebalans. Tudi občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah, katere župan Darko Fras pričakuje, da bo država, v kolikor ne bo prišlo do izvedbe ukrepov za nižanje stoškov, sredstva zagotovila na drug način.
Županja Trbovelj Jasna Gabrič je poudarila, da je zmanjšanje povprečnine za njihovo občino hud udarec, saj bodo dobili za kar 800 tisoč evrov manj kot prejšnja leta. Opozarja, da odhodki za socialo iz leta v leto rastejo, trenutno so na približno 20 odstotkov celotnega proračuna. Ob vsem tem pa se županja boji, kako bodo sposobni v prihodnje ob takšnem trendu še izvajati vse naloge, ki naj bi jih izvajala lokalna skupnost oz. občina.