Družina
Mladi nimajo potrebnega podpornega okolja, da bi prišli do svojega stanovanja
| 10.05.2015, 09:00 Rok Mihevc
Mladinski svet Slovenije pri stanovanjski problematiki ugotavlja, da se mladi vse kasneje odseljujejo od svoje družine in si priskrbijo lastno stanovanje. Ključni problem je, da mladi nimajo potrebnega podpornega okolja, so poudarili na posvetu.
Največji problem pri ustvarjanju lastne družine in stanovanja so finance, saj mladi težko dobijo bančno posojilo, pojasnjuje predsednik mladinskega sveta Tin Kampl. „Predvsem zaradi svoje finančne nezmožnosti oz. prekarnih oblik zaposlitev, v katerih se pretežno zaposlujejo."
Kot drug problem je poudaril pomanjkanje najemniških stanovanj. „Sam fond najemniških stanovanj je premajhen in mladi težko dostopajo do njega, hkrati pa ne zagotavljajo nekega trajnešega najema, z možnostjo kasnejšega odkupa.“
Možne rešitve na mladinskem svetu po besedah Kampla vidijo v povečanju fonda najemniških stanovanj za trajnejši najem z možnostjo kasnejšega odkupa. "Hkrati pa je treba iskati druge možnosti v sklopu zagotavljanja finančne podpore, morda poroštvo države za pridobitev stanovanjskega posojila. Ena od alternativnih možnosti so tudi vedno bolj priljubljene stanovanjske kooperative oz. zadružništvo, za katerega so zlasti dovzetni mladi."
V predlogu nacionalnega stanovanjskega programa je sicer izražena namera po povečanju fonda, vendar pa, ob pravilu, da javni skladi vsako prodano stanovanje nadomestijo z vsaj enim. Na mladinskem svetu po navedbah Kampla dvomijo, da bo do tega dejansko prišlo. Andraž Zgonc iz urada za mladino pa opozarja na vzpostavitev delovanja informacijske točke, kjer bi mladi na enem mestu izvedeli vse možnosti in načine pridobitve stanovanja. Ob tem je izpostavil potrebo po izvedbi pregleda učinkovitosti sedanjih in preteklih ukrepov, da ne bi ponavljali napak iz preteklosti.
Iz Mlade Slovenije - podmladka NSi pa so sporočili, da je predstavljeni NSP po njihovi oceni korak nazaj pri stabiliziranju bivanjskega položaja mladih. Kot so zapisali, predlagajo "boljšo rešitev", in sicer, da naj stanovanjski sklad postopno zmanjša fond stanovanj, ki jih ima v lasti, in denar nameni koristnejšim programom.