Aleš KarbaAleš Karba
Meta PotočnikMeta Potočnik

Predstavitev knjige Črna maša

Slovenija | 29.05.2015, 12:43 Rok Mihevc

Založba Družina je predstavila novo knjigo Črna maša in odprla razstavo oziroma spominsko meditacijo Iz globočine. Knjiga avtorja Tineta Debeljaka je prvič izšla v Argentini leta 1949, ob 70. obletnici konca 2. svetovne vojne pa je doživela ponatis.

Knjiga Črna maša je prvo leposlovno delo povojne emigracije v Argentini. V 3 tisoč 500 verzih je izražena bolečina ob grozi povojnih pobojev, hkrati pa tudi pretresljivo pokaže poti do sprave in odpuščanja. Knjiga se začne z romanjem na Brezje, saj se vsi emigranti niso doživljali kot begunci, temveč kot romarji, je pojasnila Marija Stanonik.

Tine Debeljak se je pod knjigo podpisal s psevdonimom kot Jeremija Kalin in že z imenom nakazal na svetopisemsko izročilo, na katerega se je oprl v delu, sicer pa je posegel tudi v mitološkost in teologijo. Eno izmed sporočil njegovega dela je, da njihova smrt vseh žrtev upora proti okupatorju in revoluciji ni več skrivnost. Stanonikova je poudarila, da to ni ideološko, temveč estetsko besedilo, ki bi ga lahko preučili tudi literarni zgodovinarji. »Če bi pesnitev ne bila tako zelo prežarjena z upanjem in odrešenjskim sporočilom svete daritve, bi bila ena sama strahotna balada.« Po mnenju Justina Stanovnika je Debeljakovo delo počastitev spomina na bolečino, ki je povezana z osnovno bitjo sveta, kar je tudi bistvo krščanske vere.

Na predstavitvi knjige je bila tudi hči Tineta Debeljaka, ki je povedala, da so bili odlomki Črne maše uporabljeni že leta 1946 na žalnih proslavah v taboriščih. V Sloveniji jo je leta 1990 prva ponatisnila založba Karantanija. Nato je vsem odgovornim za izdajo knjige podarila skice za lesoreze, o katerih je spregovoril Milček Komelj. Opisal je delo in življenje slovenske slikarke in ilustratorke Bare Remec, katere sestra Vera je bila Debeljakova žena. Njeni lesorezi so prepojeni z močno izraznostjo in bolečino, ta je vidna tudi v podobi Marije Pomagaj.

Povejmo še to, da je razstava v Galeriji Družina na Krekovem trgu odprta do 13. junija.

vir: Druzina.si

Slovenija
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...