Marko ZupanMarko Zupan
Papež Frančišek pri sveti maši na praznik binkošti (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek pri sveti maši na praznik binkošti

Papež: Svet potrebuje darove Svetega Duha

Svet | 24.05.2015, 16:31 Petra Stopar

Na binkoštni praznik je papež Frančišek v baziliki sv. Petra v Vatikanu vodil slovesno evharistično bogoslužje. Zatem je z okna apostolske palače nagovoril množico, ki se je kljub slabemu vremenu zbrala na vatikanskem trgu. Tako pri sveti maši kot v opoldanskem nagovoru je z veliko svežino in pronicljivostjo približeval posamezne razsežnosti delovanja Svetega Duha in spodbujal k uravnavanju našega življenja v skladu z njim.

Papež je v nagovoru med sveto mašo priklical v spomin opis prihoda Svetega Duha na binkoštni dan. Prej boječim apostolom je Sveti Duh s svojim vdorom v njihov razum in srce vlil takšno moč in pogum, da so začeli neustrašno oznanjati ljudem različnih jezikov, ki pa so jih vendarle vsi razumeli v svojem. Spomnil je, da je z apostoli bila tudi Marija, Jezusova Mati in njegova prva učenka ter hkrati mati zdaj porajajoče Cerkve. S svojim mirom, smehljajem in s svojo materinskostjo je spremljala veselje mlade neveste, Jezusove Cerkve.

Za tem je sveti oče spomnil, da nas Sveti Duh vodi k vsej resnici in da prenavlja tudi vse obličje zemlje. Ker je Božji Duh hkrati Duh stvarjenja, je tudi spoštovanje do stvarstva zahteva naše vere. Vrta, ki v njem živimo, ne smemo izkoriščati, temveč obdelovati in spoštovanjem varovati. To pa je mogoče le, če se zemeljski Adam, pusti prenoviti Svetemu Duhu, če se pusti znova izoblikovati Bogu Očetu po vzorcu Kristusa, novega Adama. Takrat bomo prenovljeni po Božjem Duhu lahko živeli v svobodi njegovih otrok in v harmoniji z vsem stvarstvom. V vsaki stvaritvi bomo odkrivali odsev Stvarnikove lepote.

Nato je papež Frančišek dejal, da svet potrebuje ljudi, ki niso zaprti sami vase, temveč so polni Svetega Duha. „Zaprtost pred Svetim Duhom ni samo pomanjkanje svobode, temveč je tudi greh. Obstaja veliko načinov zapiranja pred Svetim Duhom, kot je na primer zapiranje v koristoljubno sebičnost, v zakrknjen legalizem, kot je to bila drža učiteljev postave, ki jih je Jezus poimenoval hinavce, ali pa pozabljanje tega, kar je Jezus učil, ter tudi če krščanskega življenja ne živimo kot služenje, temveč za svojo korist,“ je pojasnil.

V nadaljevanje je še dejal, da svet potrebuje pogum, upanje, vero, vztrajnost in Kristusovih učencev. Svet namreč potrebuje sadove in darove Svetega Duha „ljubezen, veselje, mir, velikodušnost, dobrohotnost, dobroto, zvestobo, krotkost, samoobvladovanje“. Dar Svetega Duha je bil v obilju dan Cerkvi in vsakemu od nas, da bi živeli v pristni veri in dejavni ljubezni ter bi tako spodbujali napredovanje sprave in miru. Okrepljeni z Duhom, ki vodi, ki prenavlja vso zemljo, ki nam daje številne darove, se zmoremo brez popuščanja boriti proti grehu in pokvarjenosti, ki se dan za dnem širi po svetu, ter se v Svetem Duhu s potrpežljivo vztrajnostjo posvečati delom pravičnosti in miru.

Po opoldanskem nagovoru je papež vernike seznanil z beatifikacijo Oskarja Romera v Salvadorju ter sestre Irene Stefani, misijonarke v Keniji. Izrazil pa je tudi zaskrbljenost zaradi dogajanja v Bengalskem zalivu in Andamenskem morju ter opozoril na trpljenje številnih migrantov.

Svet, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...