Beatifikacija nadškofa Oscarja Romera
Cerkev po svetu | 23.05.2015, 07:09 Marta Jerebič
V San Salvadorju bo danes za blaženega razglašen nadškof Oscar Romero, ki je bil leta 1980 ubit med mašo iz sovraštva do vere. Slovesnost bo vodil prefekt Kongregacije za zadeve svetnikov, kardinal Angelo Amato. Za nekatere „rdeči škof“ Oscar Romêro, ki je simpatiziral s teologijo osvoboditve, se je rodil leta 1917 v revni družini na jugu El Sálvadorja. Osnovno izobrazbo, ki so mu jo omogočili dobrotniki, je dobil v šolah, ki so jih vodili redovniki. Študij teologije je končal v Rimu in bil leta 1942 posvečen v duhovnika. Po drugi svetovni vojni je vodil številna laična občestva v domači škofiji in se zavzemal predvsem za uboge. Leta 1974 je postal škof v Santiago de Maria, tri leta zatem pa nadškof v San Salvadorju. Kot borec za človekove pravice je postal žrtev nasprotnikov. Med mašo v bolniški kapeli ga je ubil ostrostrelec.
Nadškof Romero se je zavzemal predvsem za uboge, glasno je grajal nasilje in krivičnosti v svoji domovini. Po njegovi smrti so mnogi menili, da je bilo njegovo sporočilo preveč politično, da je bilo preveč povezano s teologijo osvoboditve, zaradi česar se je njegov postopek za beatifikacijo upočasnil in bil nekaj let blokiran. Zaslužni papež Benedikt XVI. je malo pred odpovedjo petrinski službi odločil, da se postopek lahko nadaljuje. Latinskoameriški papež pa je februarja letos podpisal odlok o priznanju mučeništva oziroma, da je bil ubit iz sovraštva do vere.
Postulator postopka za beatifikacijo msgr. Vincenzio Paglia je pojasnil, da je bilo preganjanje v tistem času tako rekoč otipljivo. Samo v dveh letih je bilo 30 duhovnikov v nadškofiji San Salvador bodisi ubitih ali izgnanih, ubitih je bilo tudi na desetine katehetov, mnogo vernikov je izginilo. Romero pa je vztrajal, živel med revnimi in jih branil pred zatiranjem. »Bil je človek molitve, Božji mož, človek Cerkve, človek Svetega pisma, človek globokega izročila, vernik, ki si je izvolil to, da je med ubogimi, ker je vedel, da je Božje kraljestvo, kakor je rekel Jezus, med najbolj ubogimi in tistimi, ki jih spremljajo,« je dejal nadškof Paglia.
»To povezuje lik Romera in številnih sodobnih mučencev s papežem Frančiškom, ki želi vse nas povesti na pot bližine in ljubezni do ubogih,« je še dejal Paglia in v naslednjem stavku povzel celoten Romerov lik: »Ko so ga prosili, naj odide iz svoje škofije, … je dejal, da je pastir s svojim ljudstvom, zlasti ko je ljudstvo zatirano, ne zbeži, tudi za ceno življenja ne.«
Paglia je zato Romera označil za prvega mučenca mučencev današnjih dni.