Šefi policij Slovenije, Avstrije in Italije
10 let centra za policijsko sodelovanje v Vratih Megvarje
| 02.05.2015, 09:00 Rok Mihevc
Center za policijsko sodelovanje, ki združuje avstrijske, italijanske in slovenske policiste letos praznuje deseto obletnico delovanja. Nedavno so se na slovesnosti ob tej priložnosti v vasi Vrata Megvarje na avstrijsko-italijanski meji zbrali šefi policij vseh treh držav. Vsi so se strinjali, da je trilateralni center povsem upravičil začetna pričakovanja.
Center za policijsko sodelovanje v Avstriji je začel delovati v začetku maja 2005. Glavni namen skupnega delovanja je krepitev čezmejnega sodelovanja, izmenjava informacij, usklajevanje skupnih nalog nadzora ter drugih operacij na skupni državni meji in prevzem oseb, ki se ilegalno zadržujejo na ozemlju držav pogodbenic. Na slovesnosti ob deseti obletnici začetka delovanja trilateralnega centra je slovensko stran zastopal prvi mož policije Marjan Fank, poleg njega pa še direktor uprave uniformirane policije Srečko Jarc. Šefi policij vseh treh držav so priložnost izkoristili tudi za sestanek o sodelovanju med državami, boju proti terorizmu, ilegalnih migracijah, mednarodni zaščiti ter sodelovanju v boju proti korupciji.
Marjan Fank je poudaril, da je organizirana kriminaliteta globalni izziv, zato lahko policije Evropske unije le skupaj z drugimi državami članicami odkrivajo in preprečujejo ilegalne migracije. Pri odkrivanju in preprečevanju čezmejne kriminalitete po Fankovih besedah veliko vlogo igra hitrost ukrepanja in izmenjave informacij, predvsem v primerih preverjanja oseb in ukradenih vozil. Eden najučinkovitejših mehanizmov za hitro izmenjavo informacij znotraj skupnega schengenskega območja so zato prav centri za policijsko sodelovanje, je dejal. Njihovi uporabniki namreč dobijo odgovore na svoja zaprosila v zelo kratkem času, pogosto tudi manj kot v eni uri.
Že v prvih letih delovanja centra v Avstriji se je pokazalo, da se takšna oblika neposrednega sodelovanja izvrstno obnese. Čeprav je dela vse več, naloge pa vse bolj zahtevne, Fank ugotavlja, da je delovanje centra danes naravnost odlično. S pomočjo avstrijskega centra in ravno takega centra v Dolgi vasi so se izničili vsi začetni strahovi prebivalcev obmejnih območij, da se bo varnost po pristopu k schengenskemu režimu poslabšala, ugotavlja Fank. Center, zlasti v turistični sezoni, precej dela opravi tudi pri posredovanjih ob ostalih dogodkih, denimo gorskih nesrečah na obmejnih območjih.