Macarolova o spremembah davčne zakonodaje
Politika | 10.04.2015, 18:50 Petra Stopar
Ekonomsko-socialni svet je na današnji seji razpravljal o celoviti davčni reformi. Na finančnem ministrstvu so namreč pripravili načrt projektov na davčnem področju za letos, ki predvideva spremembe vrste davčnih zakonov, vse s ciljem prestrukturiranja bremena javnih dajatev za povečanja konkurenčnosti gospodarstva. Za komentar smo vprašali davčno strokovnjakinjo na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Boženo Macarol.
Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) nimajo še nobenega dokumenta vlade v zvezi z nameravano davčno reformo, ki bi ga lahko preučili ali nanj dali oceno. Iz medijev so zgolj seznanjeni s stališčem vlade, da naj ne bi posegala v nominalne stopnje obdavčitve, ampak bi samo porazdelila davčno breme. Toda to po oceni davčne svetovalke na OZS Božene Macarol to ne pomeni, da se davčna obveznost realno ne bo povečala. Kajti, kot pravi, se lahko „povečajo davčne osnove, obdavčijo se lahko tiste ali dejavnosti ali premoženje, ki trenutno niso obdavčene, ali pa se določene skupine bolj obdavči, druge pa manj“.
Težava v Sloveniji je po njenem to, da so že zelo nizke plače že zelo visoko obdavčene. „Poleg prispevkov za socialno varnost, ki so visoki, vendar iz njih izhajajo tudi neke socialne pravice, pa je temeljni problem visoke obdavčitve z dohodnino, kajti že nizki dohodki so uvrščeni v visoke stopnje obdavčitve. V Sloveniji je dohodek, ki recimo dosega 18.700 evrov na letni ravni že obdavčen z 41-odstotno stopnjo dohodnine.“
Katere bodo glavne zahteve gospodarstva pri pripravi davčne reforme?
Obrtniki in podjetniki bodo po besedah Macarolove zahtevali, da se določi več dohodninskih razredov in da ni visoke stopnje obdavčitve pri nizkih dohodkih. Vztrajali bodo pri zahtevi in pobudi OZS „Vsak račun šteje“, kar pomeni, da bi lahko občani zbirali račune in pred izdajo informativnega obračuna dohodnine Fursu javili znesek teh računov ter dobili dodatno davčno olajšavo, kar bi pripomoglo k zmanjševanju sive ekonomije. Zahtevali bodo boljšo plačilno disciplino, že leta tudi zahtevajo, da bi vlada podjetjem omogočila zmanjšanje osnove za neplačane terjatve.
Davek na nepremičnine – tretji poskus
»Če bo vlada premierja Mira Cerarja spoštovala odločitev Ustavnega sodišča in pripravila nov zakon, ki bo odpravil nepravilnosti pri ugotavljanju davčne osnove, ki je določena v višini posplošene tržne vrednosti in predpisal pravične ter predvsem zmerne davčne stopnje za vse lastnike nepremičnin, potem je upanje, da bo ta zakon uspel,« meni Macarolova.
Ob tem vsem lastnikom nepremičnin priporoča, da v evidencah nepremičnin kot so zemljiška knjiga, registri stavb, zemljišč in katastri, preverijo pravilnost podatkov ter kakšna je trenutna posplošena vrednost nepremičnin.
Davčne blagajne po napovedih vlade obvezne z oktobrom
Na OZS podpirajo elektronske naprave oz. blagajne, ki ne omogočajo nezakonitih posegov v že evidentiran promet in takšne blagajne so dobili s februarjem. Vse blagajne morajo vsebovati revizijsko sled. Kdor pa takšne blagajne še ne uporablja, pa mora gotovinski promet beležiti ročno, z vezano knjigo računov, registrirano pri Finančni upravi RS. »Menimo, da novi ukrepi niso potrebni, kajti tudi priporočila OECD glede evidentiranja gotovinskega prometa in tudi priporočila Evropske unije ne zahtevajo online povezave blagajn z davčnim uradom, ampak govorijo zgolj o blagajnah, ki preprečujejo nepooblaščene posege v že evidentiran promet,« poudarja naša sogovornica, po mnenju katere je najpomembnejša rešitev za preprečitev utaje davkov davčna morala in timsko delo.
Vse poudarke pogovora lahko slišite v celotnem priloženem posnetku.