Papež Frančišek
S Tomažem utrdimo vero v Jezusovo vstajenje
Svet | 12.04.2015, 15:44 Tone Gorjup
Današnji evangeljski odlomek govori o Jezusovem srečanju z apostolom Tomaže teden dni po vstajenju. Papež Frančišek je opoldanski nagovor posvetil prav temu srečanju in v njem odkril tudi našo pot srečanja z Vstalim.
Tomaž je človek, ki se ne zadovolji in noče verjeti pričevanju drugih. „Če ne vidim in se ne dotaknem njegovih ran – je dejal – ne bom verjel“ (prim. Jn 20,25). Osem dni pozneje – prav kakor danes – se Jezus vnovič vrne med svoje in se takoj obrne k Tomažu ter ga povabi, naj se dotakne ran na rokah in na njegovi strani. Jezus gre naproti njegovi njegovi neveri, da bi preko znamenj trpljenja mogel priti do polnosti velikonočne vere, to je vere v Jezusovo vstajenje.
Tomaž je človek, ki se ne zadovolji takoj in zato raziskuje, osebno preverja in želi priti do osebne izkušnje, je dejal papež Frančišek in nadaljeval: „Ob odrešilnem stiku z ranami Vstalega, Tomaž pokaže dejansko svoje rane, svojo razcepljenost, svoje ponižanje. V znamenju, ki so ga pustili žeblji pa najde odločilni dokaz, da je ljubljen, pričakovan, razumljen. Nahaja se pred Odrešenikom polnim miline, usmiljenja in nežnosti. Prav takšnega Gospoda je iskal v skriti globini svojega bitja, saj mu je bilo že od vedno znano, da je tak.“ Papež Frančišek je nato spomnil, da vsi v globini svojega srca iščemo Jezusa, ki je poln miline, usmiljenja in nežnosti.
Ko Tomaž doživi osebni stik z Jezusovo ljubečo in usmiljeno potrpežljivostjo, dojame globoki pomen vstajenja. Notranje preobražen izpove svojo polno in celovito vero vanj, ko vzklikne: „Moj Gospod in moj Bog!“ Tomaž se je tako rekoč dotaknil velikonočne skrivnosti ki v polnosti razodeva Božjo odrešilno ljubezen, bogato z usmiljenjem (prim. Ef 2,4). In kot Tomaž smo v tej drugi velikonočni nedelji tudi mi vsi povabljeni v ranah Vstalega zreti Božje usmiljenje, ki je večje od vsake človeške zamejenosti in blesti nad temino zla in greha
Papež je ob koncu opoldanskega nagovora še dejal, da bo daljši in bolj intenziven čas za sprejemanje neizmernega bogastva Božje usmiljenje ljubezni prihodnji „Izredni jubilej Usmiljenja“, katerega začetek je včeraj zvečer napovedal v baziliki sv. Petra v Vatikanu. Dodal je, da je obličje Božjega usmiljenja sam Jezus Kristus. Zato naj svoj pogled upiramo vanj. Božja Mati pa naj nam pomaga biti usmiljeni do soljudi tako, kot je Jezus usmiljen do nas.