Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Dr. Stane Granda (foto: Izidor Šček)
Dr. Stane Granda

Stane Granda: Če bi se zavedali, da je Bog z nami, bi nam bilo pol lažje

| 07.03.2015, 10:11 Rok Mihevc

V tokratni oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" smo gostili profesorja dr. Staneta Grando. Komentiral je akutalna politična dogajanja, odgovarjal pa tudi na vprašanja poslušalcev.

V torek, 3. marca je bila sprejeta novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerijh, ki iznačuje istospolne in raznospolne skupnosti. Koalicija Za otroke gre! je že napovedala zbiranje podpisov za referendum. Profesor Granda meni, da bo podpisov, ki jih morajo zbrati nasprotniki zakona, dovolj. „Ljudje pridno podpisujejo, vendar pa ko poslušam ljudi, jih pravzaprav večina ne ve, za kaj gre. Mnogi mislijo, da tistim, ki so istospolno usmerjeni, nasprotniki tega zakona želijo slabo. To ni res. Izrecno so poudarjali, da se morajo problemi homoseksualcev urediti, ni pa seveda mogoče pristati na to, da bi se taki ljudje imenovali družina in da bi smeli dobiti otroke z umetno oploditvijo ali jih posvojiti. In tu je problem. Gre za to, da se to izrablja proti klasični družbi ali če hočete, proti Katoliški Cerkvi.“

Isti dan, ko je bil sprejeta novela, je bil tudi spominski dan odkritja posmrtnih ostankov v Hudi jami. Ob novici, da je te dni tudi naš predsednik Borut Pahor sprejel častno pokroviteljstvo ob 20. obletnici genocida v Srebrenici, se postavlja vprašanje, kdaj bo prišlo do priznanja države, da so se podobni zločini zgodili tudi pri nas. Granda verjame, da ima naš predsednik dobre namene. „Kolikor vem, ima predsednik države veliko željo, da bi določene stvari premaknil. A ga blokirajo njegovi nekdanji tovariši, Zveza borcev, ki seveda njegovim nameram nasprotuje. Nekateri mislijo, da se Barbarin rov ne more zgoditi vnovič. Ne misliti, da se ne more. Spomnite se nekdanjega poslanca Jurija, ki je izjavil, da je odkritje Barbarinega rova posledica dejstva, da so nekateri svoje delo nemarno opravili. In takih izjav je še veliko.“ Granda meni, da gre v tem primeru za poboje, ki niso maščevanje. „Te poboje, za razliko od Italije in Francije, ni izvršilo ljudstvo, ampak je šlo za organizirano akcijo države. Vnaprej pripravljena in dokaj natančno izvedena. Poglejte koliko časa nismo prišli do podatkov pričevalcev. In mnogi pričevalci, ki so se rešili, so žal že umrli.“

Stane Granda se je v oddaji dotaknil tudi nedavnega razkritja prejemka prek avtorskih in podjemnih pogodb. Najbolj na udaru je ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar, ki je premierju včeraj ponudila tudi svoj odstop. Granda, ki sam prihaja iz te sfere, je kritičen do visokih zneskov. „Mnogi prijatelji me ne marajo, ker trdim, da v Sloveniji ni problem pomanjkanja denarja, ampak je ta denar nepravilno razporejen in se goljufa. In v to sem bil ves čas prepričan, ker sem bil vrsto let tam, kjer se denar deli in vem, koliko so nekateri dobili, poleg redne službe. Druga zadeva je ta, da naša država funkcionira na podkupovanju ljudi. Zanimivo je, da se med kritiki razmer v državi ne pojavljajo ljudje z univerz. In to zato, ker jih država s pomočjo delitve denarja, zelo krepko kupuje. Na dan je prišlo nekaj, kar vsi vemo, bilo bi pa zelo nevarno, če bi mislili, da smo vsi enaki.“

Na koncu oddaje je Stane Granda spodbudil: „Če bi se bolj zavedali, da nismo sami, ampak da je Bog z nami, bi nam bilo pol lažje. Ne smemo se predati sovraštvu. Poglejte, kako se z nami ukvarjajo. Ampak sam vedno primerjam, da je to tako kot s pripravo zrezkov; bolj ga tepeš, boljši je. Tudi nas bo pretepanje izboljšalo, ker roko na srce, smo se bolj polenili po osamosvojitvi. In zato določene stvari ne gredo tako kot bi morale iti.“

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.