Alkohol
Matej Košir: Alkohol in šport ne gresta skupaj
| 21.03.2015, 09:00 Rok Mihevc
Stranka ZaAB želi s spremembo zakonodaje omiliti prepoved prodaje alkoholnih pijač na športnih prireditvah. A predvsem zdravniška stroka nad predlogom ni navdušena, saj poudarja, da alkohol in šport ne gresta skupaj.
Sedaj veljavna zakonodaja med drugim prepoveduje alkoholne pijače v športnih objektih eno uro pred in med športno prireditvijo. Vodja poslanske skupine ZaAB in predsednik košarkaškega kluba Union Olimpija Jani Möderndorfer meni, da je veljavna ureditev nesorazmerna z ostalimi ukrepi. „Predvsem zato ker je zakon le športne organizacije izključil iz možnosti prodaje alkohola na športnih prireditvah, predvsem za razliko od ostalih, ki pa je to ohranil.“
Organizatorjem bi podelili možnost, da bi lahko sami odločali, kdaj bodo točenje alkohola omejili ali celo prepovedali, je še pojasnil. S tem bi po njegovem mnenju prireditelji sami nosili odgovornost, kaj se na njihovi prireditvi dogaja. Podobno mnenje imajo po Möderndorferjevih besedah tudi v drugih športnih organizacijah, a ne v Olimpijskem komiteju Slovenije. „Na nek način alkohol in zdrav način življenja ne sodita skupaj, zato je naše stališče, da alkohol ne sodi na športna prizorišča, predvsem v smislu promocije alkohola kot del športne prireditve,“ je povedal generalni sekretar Edvard Kolar.
Da je zakon o omejevanju porabe alkohola namenjen temu, da ne povezuje športa z alkoholom je poudaril tudi zdravstveni minister iz časa oblikovanja omenjenega zakona Dušan Keber. „Rad bi rekel športnikom, skušajte izračunati koliko bi dejansko zaslužili s prodajo alkohola, če bo zakon sprejet. Izračunajte, koliko boste plačali za prodajalce, povečano varnost in delo policije. A to je zanemarljivo, izračunajte, koliko bodo stale prometne nesreče s težjimi izidi.“
Novim spremembam pa nasprotujejo tudi v Inštitutu za raziskave in razvoj Utrip. „Se nam zdi, da Slovenija, kar se alkohola tiče ni v situaciji, ko bi lahko sproščala svojo zakonodajo, kvečjemu obratno,“ je povedal direktor inštituta Matej Košir. Meni namreč, da je že samo sporočilo novega zakona napačno. „Alkohol in šport nikakor ne gresta skupaj, tako kot alkohol in vožnja z avtomobilom ne. In že zdaj se ta zakonodaja zlorablja na tak način, da prireditelji registrirajo dodatni prireditveni prostor, kjer lahko točijo in prodajajo alkohol. To, da bi ga lahko prodajali tudi znotraj objektov je pa popolnoma napačno sporočilo predvsem otrokom in mladostnikom. To bi za njih pomenilo še dodatno normalizacijo pitja alkohola v naši družbi.“
V Inštitutu za raziskave in razvoj Utrip zato predlagajo, da se sprejmejo še strožji ukrepi na področju športa in politike. Zato predlagajo, „da se popolnoma prepove sponzoriranje športnih klubov in prireditev s strani alkoholne industrije in se dejansko dokončno prekine ta povezava med športom in alkoholom.“Košir je še pojasnil, da so večkrat vladi predlagali tudi, da omeji dostopnost sploh otrok do alkohola in bolj dosledno nadzoruje zakonodajo.