Avstralski premier Tony Abbot
Avstralija napovedala ostrejše protiteroristične ukrepe
Svet | 23.02.2015, 10:49 Rok Mihevc
Avstralija bo zaostrila protiteroristične ukrepe. Premier Tony Abbott je napovedal, da gre med drugim za zakonske spremembe, s katerimi bi preprečili novačenje v skrajne skupine in ustavili tiste, ki spodbujajo nasilje in sovraštvo.
Vladno poročilo ugotavlja, da je Avstralija vstopila v novo, daljše obdobje terorističnih groženj, v katerem je veliko pomembnih domačih elementov. Oblasti so se zato odločile za zakonske spremembe, ki bodo med drugim omogočale omejitev ugodnosti za dvojne državljane in odvzem avstralskega državljanstva.
Premier Abbott je pojasnil, da so med novimi ukrepi preprečitev odhoda iz Avstralije ter omejen dostop do konzularnih storitev v tujini in socialnih transferjev. "Ne smemo dovoliti slabim ljudem, da našo dobroto uporabijo proti nam," je poudaril. Po njegovem mnenju je skrajna skupina Islamska država, ki jo je označil za islamski kult smrti, z razglasitvijo kalifata napovedala vojno svetu. „Vsakdo, tudi vodje muslimanskih skupnosti, morajo povzdigniti glas, ne glede na storjene krivice. Nasilje nad nedolžnimi je gotovo bogokletno dejanje v vseh religijah.“
Vlada bo glede na načrte razvila novo protiteroristično strategijo, imenovala državnega koordinatorja boja proti terorizmu in spremenila sistem opozarjanja na grožnje. Preiskava, ki jo je vlada izvedla avgusta lani je pokazala, da se na strani džihadistov v Iraku in Siriji bori najmanj 90 Avstralcev. Več kot 30 skrajnih borcev se je že vrnilo v Avstralijo, najmanj 140 posameznikov v državi pa podpira skrajneže. „Če imamo možnost preprečiti imamom, da vabijo naivno mladino v teroristične skupine, jo moramo izkoristiti. Dolgo časa že velja, da tisti, ki se borijo proti Avstraliji, hočejo obenem avstralsko državljanstvo. Avstralci, ki postanejo teroristi, so za razliko od avstralskih vojakov, ki se borijo v misijah v Afganistanu in Iraku, sovražniki naše države. Kot take pa jih moramo tudi obravnavati.“
Kritiki vlade ocenjujejo, da oblasti namenoma precenjujejo teroristično grožnjo, da bi si tako nabrale politične točke v času, ko Abbottova priljubljenost med Avstralci upada.