poslanka NSI Iva Dimic
VIDEO: Nova Slovenija odločno proti redefiniciji družine
Slovenija | 10.02.2015, 13:04 Marjana Debevec
Pred obravnavo novele Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih na Odboru državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide je poslanka Nove Slovenije Iva Dimic predstavila stališče stranke do te novele. Kot je povedala, NSi zakonu nasprotuje, ker bistveno spreminja razumevanje slovenske družine oziroma zakonske zveze.
“Najprej je potrebno poudariti, da omenjeni predlog zakona zakonsko zvezo razvrednoti, ker popolnoma ignorira njeno naravno in biološko usmerjenost v novo življenje,” je dejal poslanka NSi in dodala da, gre za tisto usmerjenost, s katero vsak, predvsem pa demografsko ogrožen, narod stoji in pade.
Iva Dimic je posebej opozorila na dejstvo, da predlagan zakon bistveno presega vsebino odločbe ustavnega sodišča iz leta 2009, ki je zakonodajalcu naložilo odpravo točno določenih neustavnosti in pomanjkljivosti Zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti. “Predvsem pa je pomembno spomniti da ustavno sodišče istospolno registrirano skupnost pojmuje kot »podobno«, in ne enako zakonski zvezi. Torej gre za podobnost in ne za enakost,” je še dodala.
Dimiceva je spomnila tudi na leto 2005, ko je takratni minister Janez Drobnič predlagal Zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti, ki je bil v Državnem zboru tudi sprejet. “To jasno kaže, da v NSi ne nasprotujemo ureditvi istospolnih skupnosti. To je bil takrat tudi prvi korak k ureditvi tega področja, medtem, ko liberalci in socialisti, ki so o tem vseskozi zgolj govorili, v vseh teh letih na tem področju niso naredili ničesar,” je bila kritična poslanka Nsi.
Otroci imajo pravico do očeta in matere
“Kot krščanski demokrati izhajamo iz tega, da so za nas najpomembnejše otrokove koristi. O tem nismo nikoli in tudi ne nameravamo barantati! Otroci imajo pravico do očeta in matere. Skrbi pa nas, ker številne mednarodne raziskave ugotavljajo, da so otrokove koristi v istospolnih skupnostih pogosto na preizkušnji in da istospolne partnerske skupnosti ne omogočajo varnega okolja za otroke,” je pojasnila poslanka NSi.
Evropsko sodišče za človekove pravice: zakonska zveza med dvema osebama istega spola ni človekova pravica
Opozorila je tudi na sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice iz leta 2014, ki je v primeru Hamalainen proti Finski odločilo, da zakonska zveza med dvema osebama istega spola ni človekova pravica, ampak je za istospolne pare t. i. registracija istospolnih partnerskih skupnosti povsem zadostna zakonska rešitev. “Evropsko sodišče za človekove pravice je ob tem izpostavilo tudi pomembnost zaščite inštitucije tradicionalnega zakona oz. moškega in ženske kot legitimnega interesa vsake države. To pomeni, da odnosi med osebami istega spola niso enaki zakonski zvezi med moškim in žensko, zato jih je potrebno obravnavati drugače. Kot sem že dejala, v NSi ne nasprotujemo ureditvi pravic istospolnih partnerskih skupnosti v skladu z odločbo ustavnega sodišča iz leta 2009. Ustavna odločba, ki govori o premoženjskih razmerjih, pa seveda ne more biti podlaga za spremembo temeljnega koncepta pojmovanja zakonske zveze in družine in urejanja posvojitve.“