Kdo so novi kardinali volivci?
Cerkev po svetu | 14.02.2015, 01:00 Marta Jerebič
Škofje in nadškofje, ki jih bo papež Frančišek danes med konzistorijem umestil kot kardinale volivce, so v splošnem razmeroma malo znani. Od petnajstih kardinalov volivcev jih pet prihaja iz Evrope, trije iz Azije, trije iz Latinske Amerike, dva iz Afrike in dva iz Oceanije.
Nadškof Dominique Mamberti je edini, ki prihaja iz rimske kurije, kjer opravlja službo prefekta vrhovnega sodišča apostolske signature. Na to mesto ga je imenoval papež Frančišek novembra lansko leto, pred tem pa je osem let bil tajnik za odnose z državami. Mamberti, rojen leta 1952 v Maroku, je pred tem opravljal diplomatsko službo v različnih državah.
Msgr. Manuel José Macário do Nascimento Clemente je lizbonski patriarh, za kar ga je imenoval papež Frančišek maja 2013. Je tudi predsednik Portugalske škofovske konference. Rojen je leta 1948.
Msgr. Berhaneyesus Demerew Souraphiel je lazarist, rojen leta 1948. Od leta 1999 je nadškof Addis Abebe v Etiopiji. Isto leto je bil izvoljen tudi za predsednika Škofovske konference Etiopije in Eritreje. Sodeloval je tudi na zadnji izredni škofovski sinodi o družini.
Msgr. John Atcherley Dew je nadškof Wellingtona in predsednik Novozelandske škofovske konference. Kot prejšnja dva, je prav tako rojen leta 1948. Udeležil se je tudi izredne škofovske sinode o družini.
Italijan msgr. Edoardo Menichelli je nadškof Ankone-Osima. Opravljal je različne funkcije v vatikanskih ustanovah in pri Italijanski škofovski konferenci. Oktobra 2014 se je tudi udeležil škofovske sinode o družini in bil relator ene od italijanskih jezikovnih skupin. Rojen je leta 1939.
Msgr. Pierre Nguyên Văn Nhon je nadškof vietnamskega Hanoja. Rojen je leta 1938. Od 2007 do 2013 je bil predsednik Vietnamske škofovske konference.
Msgr. Alberto Suárez Inda je nadškof Morelie v Mehiki. Za morelijskega metropolita ga je imenoval papež Janez Pavel II. leta 1995.
Msgr. Charles Maung Bo je salezijanec, rojen 1948. Od leta 2003 je nadškof metropolit v Yangonu v Mjanmaru. Bil je prvi škof v Lashiu, zatem škof v Patheinu, od leta 2000 do 2006 pa tudi predsednik Vietnamske škofovske konference.
Msgr. Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij je nadškof Bangkoka na Tajskem. Rojen je leta 1949. Po končanih študijih v Rimu je prevzemal različne naloge in funkcije v tajski Cerkvi. Leta 2007 je bil imenovan za škofa v Nakhon Swanu, leta 2009 pa za nadškofa metropolita v Bankoku. Je prav tako predsednik Tajske škofovske konference.
Msgr. Francesco Montenegro je italijanskega porekla in trenutno nadškof Agrigenta. V italijanski Cerkvi je imel vrsto vidnih funkcij, med drugim je bil tudi predsednik Italijanske Karitas. Obenem je tudi predsednik komisije za migracijo pri Italijanski škofovski konferenci in predsednik Fundacije Migrantes.
Msgr. Daniel Fernando Sturla Berhouet je drugi salezijanec iz seznama novih kardinalov. Rojen je leta 1959 v Montevideu v Urugvaju, kjer je danes tudi nadškof metropolit. Pri urugvajski škofovski konferenci je odgovoren za področje misijonov in laikov.
Msgr. Ricardo Blázquez Pérez je od leta 2010 nadškof Valladolida v Španiji. Med drugim je bil profesor, dekan in kancler papeške univerze v Salamanki. Lansko leto je bil že drugič izvoljen za predsednika Španske škofovske konference. Udeležil se je tudi izredne škofovske sinode o družini. Rojen je leta 1942.
Msgr. José Luis Lacunza Maestrojuán je avguštinec, rojen leta 1944 v Španiji, a od leta 1971 deluje v Panami. Sedaj je škof v Davidu, dvakrat pa je tudi bil izvoljen za predsednika Panamske škofovske konference.
Msgr. Arlindo Gomes Furtado je škof Santiaga na Zelenortskih otokih in prvi kardinal tamkajšnje Cerkve. Rojen je leta 1949.
Msgr. Soane Patita Paini Mafi je najmlajši med novimi kardinali, rojen leta 1961. Od leta 2007 je škof Tonge na Otočju Tonga. Prav tako je predsednik škofovske konference za območje Pacifika. Udeležil se je tudi izredne škofovske sinode o družini.