Dušan Jakomin (foto: Založba Ognjišče)
Dušan Jakomin

Spomini zamejskega duhovnika jubilanta

| 23.01.2015, 11:47 Matjaž Merljak

Pri založbi Ognjišče so izdali knjigo spominov primorskega duhovnika Dušana Jakomina, ki je 11. januarja praznoval 90. obletnico življenja. Že v letu 2014 je praznoval 65-letnico mašništva. Postal je tudi časnik krajan rodnega Svetega Antona pri Kopru.

Duhovnik Dušan Jakomin svoje življenje in delo posveča tržaškim Slovencem. V knjigi Od petrolejke do iPada opisuje igrivo otroštvo, težke semeniške čase, likvidacijo, ki mu je bila namenjena, a je namesto nje leta 1949 pel novo mašo. Nadaljuje s spomini na duhovniško službovanje v zamejstvu, opisuje kulturni razcvet Trsta po vojni ter svojo zborovodsko in časnikarsko službo. Odprt je za sodobne družbene tokove, a ostaja iskriv pričevalec minulih časov.

V Svetem Antonu pri Kopru so ob krajevnem prazniku 18. januarja 2015 pripravili posebno prireditev. Zaznamovala jo je 90-letnica domačina, duhovnika Dušana Jakomina. K programu so povabili domačinko Alferijo Bržan, učence Osnovne šole Elvire Vatovec Prade, podružnica Sv. Anton, s spletom »Anka an'buet smo se igrale en puejele«, gosta iz Škednja Alojza Debelisa, Duška Udoviča, glavnega urednika Primorskega dnevnika in Saša Rudolfa, upokojenega glavna urednika poročil na Rai-Radio Trst A.

Na prireditvi so predvajali tudi odlomke iz dokumentarnega filma, ki ga je o Dušanu Jakominu posnela Loredana Gec - Srečen čas, ki ga živim. Pred prireditvijo je bila v župnijski cerkvi sveta maša. Ob tej priložnosti je bilo Dušanu Jakominu dodeljeno priznanje Častni krajan Svetega Antona za ohranjanje kulturne dediščine rojstnega kraja. Glede na to, da je Dušan Jakomin na post operativnem okrevanju v bolnišnici v Križu pri Trstu, mu je predsednik Sveta KS Sveti Anton Bogdan Kavrečič to priznanje izročil v prisotnosti njegovih svojcev 13. januarja 2015.

Utemeljitev podelitve priznanja: Dušan Jakomin, je slovenski duhovnik v tržaškem predmestju - Škednju. V svojem okolju je že desetletja osrednja osebnost kulturnega in narodnega delovanja; jezikoslovec, publicist, urednik in soavtor številnih knjižnih del, aktiven je bil tudi kot časnikar in urednik ter voditelj verske radijske oddaje na slovenskem programu Radia Trst. Ne gre pa zanemariti tudi njegovega zborovodskega udejstvovanja. Je pobudnik in ustanovitelj kulturnega doma Jakob Ukmar in etnografskega muzeja v Škednju, organizator številnih prireditev, zelo aktiven pa je tudi na cerkvenem področju. Nikoli ni pozabil svojega domačega kraja Sv. Antona pri Kopru, kamor se vedno znova rad vrača in mu posvetil tudi dve svoji knjigi Narečni slovar Sv. Antona pri Kopru in Skozi vasi do ljudi. Tudi v svoji najnovejši knjigi Od petrolejke do Ipada se vrača v domači kraj. V njej je urednica Ines Cergol zapisala:«Skrbel je za ohranjanje in razvijanje slovenske kulturne identitete in živega stika med ljudmi, narodi, verstvi in kulturami. Za svoje prepoznavno delo je prejel veliko nagrad. Njegovo življenje povezuje in združuje Primorsko z obeh strani meje.«

Dušana Jakomina smo maja 2014 predstavili v oddaji Naš gost na Radiu Ognjišče.