Edi Vidmar - otrok s Petrička
| 08.11.2014, 08:28 Matjaž Merljak
Življenje nekaterih je res neverjeten preplet dogodkov, tudi takšnih, ki so plod odločitve drugih. Kako močno so posegli v mlado družino, s komaj nekaj let starim sinom, posamezniki povojnih revolucionarnih let, nam je ob obisku našega radia pred nekaj dnevi razlagal g. Edi Vidmar, ki že več desetletij živi v Avstriji. Tja je, še ne polnoleten, pobegnil v želji po boljših časih in si na tujem ustvaril družino ter dom. V Slovenijo se rad vrača, pravi, da vedno bolj.
Orglice so mu rešile življenje
Edi Vidmar je glasbenik, risar, izdelovalec lesenih predmetov, tudi ljubiteljski čarodej, skratka spreten v marsikaterem opravilu, vsega tega se je sproti učil in si s tem služil vsakdanji kruh. Največje veselje pa ima z orglicami, z ustno harmoniko, na katero igra zelo spretno. Z njo redno nastopa in se udeležuje tudi slovesnosti, ki jih prirejajo rojaki na avstrijskem Koroškem in tudi drugod. Pravi, da so mu orglice rešile življenje. V letih, ko je bil še kot deček prepuščen sebi in svoji iznajdljivosti, je zaigral na orglice in v zameno dobil kaj za pod zob in streho nad glavo. Žal danes orglice izginjajo, pravi. Nanje zna zaigrati le še nekaj starejših, včasih pa so bile pogosto v rokah otrok, ki so si z njimi krajšali čas in si lepšali otroško radoživost. Edi je eden od znanih otrok s Petrička. Hvaležen je posvojiteljema, krušna mati ga je naučila igranja na ustno harmoniko, Matic, krušni oče pa tudi spretnosti s hitrimi prsti. Nastopanje mu je vračalo veselje, predvsem pa ga je povezovalo z ljudmi in mu dajalo občutek pripadnosti.
Po petdesetih letih srečanje z materjo
Usoda Edijevih staršev je tragična. Očeta so ubili, med krstom, je pripovedoval Edi Vidmar, mater mučili in jo zaprli. Njega, nekaj let starega dečka, poslali v rejo k tujim ljudem. Šele, ko se je ženil in zato iskal rojstni list, oziroma kakršnekoli druge podatke o sebi in sorodnikih, so mu povedali, da še živi njegova teta. Obiskal jo je in pri njej izvedel, da živi tudi njegova mati, ki je pobegnila v Bosno, v Sarajevo. Po skoraj petdesetih letih je tako dvignil telefonsko slušalko in jo poklical, ob njem je stal župan z listinami v rokah, ki bi mu pomagal pri dokazovanju njegove identitete. Mati, ki je ves ta čas živela v prepričanju, da sina ni več med živimi, saj so ji tako rekli, je zakričala od presenečenja in mu, ker je bila še vedno v krčevitem strahu za njegovo življenje, prepovedala obisk. Po dveh letih čakanja se je odločil in jo obiskal. Lahko si le predstavljamo čustvenost in ganljivost takšnega srečanja. Nerazumljivo pa ostaja dejstvo o krutosti povojnih časov, ko so matere trgali od otrok in zarezali v usodo številnih družin. Počasi se rane celijo, tudi posamezne zgodbe dobivajo epilog. Ediju želimo veliko sreče z orglicami in lepih trenutkov, vsakič, ko bo obiskal rodno domovino, kjer so mu nekdaj ljudje povzročili tolikšno gorje, pa vendar mu to ni odvzelo ljubezni do nje in njenih ljudi.