Začenja se drugi del preventivne akcije 0,0 šofer
Slovenija | 17.10.2014, 09:59 Rok Mihevc
Policisti bodo ta konec tedna v okviru drugega dela akcije 0,0 šofer - trezna odločitev izvajali poostrene nadzore nad psihofizičnim stanjem voznikov. Preverjali bodo vožnjo pod vplivom alkohola in prepovedanih drog, pa tudi spoštovanje določb zakona o omejevanju porabe alkohola v gostinskih lokalih.
Na Generalni policijski upravi so zapisali, da bo na slovenskih cestah od srede do nedelje povečano število policistov, ki bodo preverjali tako vožnjo pod vplivom alkohola kot tudi vožnjo pod vplivom prepovedanih drog in psihoaktivnih zdravil. Policisti bodo preizkus alkoholiziranosti odredili tudi vsem storilcem hujših prekrškov, kot so visoka prekoračitev hitrosti, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje določil o prednosti.
Poostren bo tudi nadzor nad spoštovanjem določb zakona o omejevanju porabe alkohola. Kot dodajajo na ministrstvu za zdravje, bodo hkrati na delu pristojni inšpektorati. Izvajali bodo nadzor nad nedovoljeno prodajo in ponudbo alkohola pri organizatorjih javnih prireditev, pri lastnikih gostinskih lokalov in trgovcih. Posebej bodo preverjali spoštovanje določb omenjenega zakona pri prodaji in ponujanju alkoholnih pijač opitim in mladoletnim. V delovnih organizacijah pa bodo inšpektorji opravljali nadzor nad prepovedjo dela pod vplivom alkohola in drog.
Akcija 0,0 šofer se je začela maja, koordinira pa jo ministrstvo za zdravje. Namenjena je zmanjšanju prometnih nesreč in drugih posledic, ki nastanejo zaradi škodljive in tvegane rabe alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi. Na ministrstvu poudarjajo, da stalno spodbujanje bolj odgovornega ravnanja udeležencev v prometu s tovrstnimi kampanjami prinaša spodbudne rezultate, saj se toleranca do vožnje pod vplivom alkohola znižuje.
V prometu je vse manj alkoholiziranih udeležencev, saj podatki policije kažejo, da se je od leta 2001 do 2013 ta odstotek zmanjšal z 20 odstotkov na manj kot štiri odstotke. Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč na slovenskih cestah, ki je bil v zadnjih 13 letih najvišji leta 2008 (13-odstoten), pa se od leta 2009 dalje giblje okoli desetih odstotkov. Znižal se je tudi delež alkoholiziranih voznikov, ki so povzročili prometno nesrečo s smrtnim izidom.
Vse več ljudi se zaveda, da alkoholizirani udeleženci v prometu predstavljajo grožnjo varnosti, zato tudi podpirajo stroge ukrepe za povečanje varnosti. "To daje upati, da je ničelna toleranca do alkohola v prometu uresničljiv cilj, in pomeni spodbudo za nadaljnje delo na tem področju," še poudarjajo na ministrstvu.