Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Inšpektorji k svečarjem, cvetličarjem, vrtnarjem in vulkanizerjem

Sociala | 16.10.2014, 18:00 Rok Mihevc

Finančna uprava bo začela s ciljnim nadzorom svečarjev, cvetličarjev, vrtnarjev in vulkanizerjev. Preverjali bodo izdajanje računov ter evidentiranje prometa, posebno pozornost pa namenili tudi delu na črno.

Potem ko je lanski ciljni nadzor svečarjev, cvetličarjev, vrtnarjev in vulkanizerjev vplival na dvig prostovoljnega izpolnjevanja obveznosti, na Finančni upravi podobno akcijo napovedujejo tudi letos. »Posebna pozornost bo namenjena nadzoru nad zaposlovanju in delom na črno. Selektivno se bosta opravljala nadzor na področju posameznih uredb o okoljskih dajatvah ter nadzor namenske uporabe goriva o prevoznih sredstvih in delovnih strojih zavezancev,« je za naš radio povedala Sabina Langus Boc s Finančne uprave.

Sabina Langus Boc
Sabina Langus Boc © Finančna uprava

V primeru hujših kršitev zakonodaje bodo inšpektorji lahko zasegli listine, predmete, evidence ter prepovedali opravljati dejavnosti. In kakšne so kazni? »Če ugotovimo posebne hude davčne prekrške, je predpisana globa za fizične osebe z dejavnostjo od 20.000 evrov dalje in za pravne osebe od 50.000 evrov dalje. Če omenim še globe zaradi dela in zaposlovanja na črno – za posameznika je zagrožena globa za od 1.000 do 7.000 evrov, za delodajalca pa od 5.000 do 26.000 evrov.«

Bočeva je še povedala, da na upravi opažajo, da je kršitev z leti vse manj. »Vse te dejavnosti so tiste, za katere smo na podlagi preteklih izkušenj opredelili, da so tvegane. Nepravilnosti so se namreč ugotavljale v skoraj 40 odstotkih vseh postopkov nadzore. V letu 2013 pa so bile nepravilnosti ugotovljene le v slabih 6 odstotkih. Torej na terenu dejansko ugotavljamo manj kršitev.«

Na Finančni upravi potrošnike še pozivajo, naj za vsako plačano blago ali storitev zahtevajo in vzamejo račun, saj s tem zavarujejo svoje potrošniške pravice in pomagajo preprečevati nelojalno konkurenco ter sivo ekonomijo. »Ugotavljamo vse večjo osveščenost potrošnikov. Potrebno se je namreč zavedati, da tisti, ki pošteno plačujemo vse obveznosti, plačujemo več in to zaradi tistih, ki svojih obveznosti ne izpolnjujejo. Zato poudarjamo, da za vsako plačano blago ali storitev zahtevajte in vzemite račun.«

Fotografijo računa lahko pošljete na št. 051 241 241 ali pa na elektronski naslov blagajne.fu@gov.si.

Sociala
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.